CONTACT
https://www.matosimobiliare.ro/
https://sanconfind.ro/
https://floricon.ro/
https://www.soceram.ro/

Maraton artistic de mare calitate la cea de-a X-a ediție a Festivalului Concurs de Teatru pentru Elevi, Câmpina 2019

- Eveniment -

Maraton artistic de mare calitate la cea de-a X-a ediție a Festivalului Concurs de Teatru pentru Elevi, Câmpina 2019

La Casa de Cultură "Geo Bogza" s-a desfășurat astăzi cea de-a X-a ediție a Festivalului Concurs de Teatru pentru Elevi, manifestare organizată de Biblioteca Municipală "Dr. C.I. Istrati" cu sprijinul administrației locale. Aproximativ 150 de copii de la școlile și liceele câmpinene au participat la această ediție aniversară a festivalului-concurs: 12 trupe de teatru și 13 elevi care au prezentat câte un monolog. Un concurs deosebit, o manifestare pe care noi am considerat-o întotdeauna printre cele mai frumoase organizate de administrația locală. O știm cu toții, Câmpina are copii frumoși și foarte talentați, iar acest festival-concurs o demonstrează încă o dată.

Astăzi, pe parcursul a aproape opt ore, a avut loc loc prezentarea momentelor artistice, iar festivitatea de premiere se va desfășura tot la Casa de Cultură, pe 12 iunie 2019. Vor fi acordate premii (constând în cărți și rechizite) pentru cea mai bună interpretare feminină/masculină, cea mai bună trupă de teatru, cel mai frumos costum, cel mai bun decor, cel mai bun monolog.
Este un concurs organizat pe trei secțiuni: monolog, scenetă și piesă de teatru (fragment). Juriul va ține cont de talentul actoricesc, omogenitatea trupei, stăpânirea limbajului scenic și armonizarea interpretării actorilor. Din juriu fac parte Liliana Șușu Ene - directorul Bibliotecii Municipale, Lenuța Leotescu - bibliotecar, consilierul local Adrian Dochia, scriitorul Alexandru Ștefan - Sașa, jurnalistul și scriitorul Viorel Domenico.
Copiii au fost foarte buni, unii dintre ei de-a dreptul extraordinari. Și-au interpretat rolurile/monologurile cu pasiune, în spatele momentelor artistice stând multă multă din partea copiilor și profesorilor lor și unii, și alții meritând, deopotrivă toate aplauzele.
Iată trupele înscrise în concurs:
- "Ștrumfii școlari" - Școala Gimnazială "B.P. Hasdeu" 
- "Prietenii scenei" - Școala Gimnazială "Al. I. Cuza"
- "Albinuțele" - Școala Gimnazială Centrală
- "Povestitorii" - 
Școala Gimnazială Centrală
- "Veselia" - Școala Gimnazială Centrală
- "Inimoșii" - Școala Gimnazială "B.P. Hasdeu" 
- "D'ale comediei" - Școala Gimnazială "Al. I. Cuza"
- "Dincolo de spectacol" - Centrul de Servicii Comunitare "Sfânta Filofteia"
- "Kidstar" - Școala Gimnazială Centrală
- "Audaces" - Colegiul Tehnic Forestier
- "Theatrica" - Colegiul Național "Nicolae Grigorescu"
- "Los Marianos" - Colegiul Național "Nicolae Grigorescu"
Au prezentat câte un monolog: Bianca Enache (Școala "B.P. Hasdeu"), Iulia Ștefania Dumitru (Școala "B.P. Hasdeu"), Radu Lefter (Școala Centrală), Erica Georgescu (Școala Centrală), Sofia Tocari (Școala Centrală), Paula Moldoveanu (Școala Centrală), Ingrid Condilă (Școala Centrală), Andreea Giurgică (Școala "B.P. Hasdeu"), Luca Valentin Popa (Școala "Cuza"), Cosmin Bucur (Școala Centrală), Ștefan Chiriacopol (Școala Centrală), Antonia Dobrescu (Școala Centrală) și Teodor Giurgică (participare individuală; este din Câmpina, elev la Colegiul Național Militar "Dimitrie Cantemir" din Breaza). 
Vom reveni cu prezentarea câștigătorilor după festivitatea de premiere din 12 iunie 2019.


06 Jun 2019 22:45 7568 vizualizari


Comentarii






202 vizualizari 20 Mar 2026 10:40 Concurs pentru elevi dedicat zilei unirii Basarabiei cu România

Concurs pentru elevi dedicat zilei unirii Basarabiei cu România

Pe 27 martie 1918, Basarabia a fost prima dintre provinciile românești care s-a unit cu patria mamă, act finalizat la 1 Decembrie 1918 cu Marea Unire de la Alba Iulia.

citeste mai mult
457 vizualizari 19 Mar 2026 11:07 Tituș Constantin.. altfel, la debutul cu o expoziție de acuarelă

Tituș Constantin.. altfel, la debutul cu o expoziție de acuarelă

Chiar dacă s-a născut la Comarnic, pe 25 ianuarie 1964, Tituș Constantin este considerat câmpinean, aici crescând nu numai din punct de vedere artistic. Este un cantautor de muzică acoustică rock – country – folk, dar datorită experienței artistice acumulate poate aborda cu ușurință și alte genuri - pop, blues, jazz. 

citeste mai mult
507 vizualizari 18 Mar 2026 19:27 „Competențe pentru viitor” - o conferință la Câmpina despre autocunoaștere, carieră și alternative de succes

„Competențe pentru viitor” - o conferință la Câmpina despre autocunoaștere, carieră și alternative de succes

Azami Training a continuat seria conferințelor din cadrul proiectului mai amplu „Pariu cu mintea, viitor fără umbre”, cu o nouă întâlnire cu elevi din liceele câmpinene pe tema „Competențe pentru viitor”.

citeste mai mult
848 vizualizari 18 Mar 2026 11:56 O colecție particulară de 3.600 mărțișoare a fost expusă la Colegiul Național „Nicolae Grigorescu” Câmpina

O colecție particulară de 3.600 mărțișoare a fost expusă la Colegiul Național „Nicolae Grigorescu” Câmpina

3.600 mărțișoare, din care peste 70% sunt dinainte de 1989, aceasta a fost expoziția de mărțișoare a medicului câmpinean Roxana Turtureanu, expoziție care a avut loc în aula Colegiului Național „Nicolae Grigorescu” Câmpina.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2026 Câmpina TV