CONTACT
https://www.matosimobiliare.ro/
https://sanconfind.ro/
https://www.soceram.ro/

Punctul de amendă pentru șoferi, plafonat la 145 lei

- Actualitate -

Punctul de amendă pentru șoferi, plafonat la 145 lei

Guvernul a aprobat, în ședința de miercuri, 6 decembrie, o ordonanță de urgență privind unele măsuri fiscal-bugetare pentru 2018. Printre altele, actul normativ prevede plafonarea la 145 lei a punctului de amendă în cazul contravențiilor rutiere, plafonarea valabilă pe tot parcusul anului viitor.

Măsura a fost luată la solicitarea Ministerului Afacerilor Interne. Așa cum știți, potrivit Codului Rutier, amenzile contravenționale se stabilesc în funcție de numărul punctelor-amendă aplicate, iar valoarea unui punct reprezintă 10% din salariul minim brut pe economie. Prin plafonare, valoarea rămâne neschimbată și nu va mai fi influențată, în 2018, de eventuale creșteri ale salariului minim brut. “În prezent, cuantumul amenzilor rutiere se situează între 290 și 2.900 de lei, iar în cazul contravențiilor aplicate persoanelor juridice, acestea pot ajunge până la 14.500 de lei. În ceea ce privește faptele care reprezintă contravenții, vor fi reanalizate anul viitor cu ocazia discuțiilor privind noul Cod Rutier. La nivelul Parlamentului există un proiect de Cod Rutier care urmează a fi supus atenției specialiștilor din cadrul MAI”, se precizează într-un comunicat de presă al Ministerului Afacerilor Interne.


07 Dec 2017 09:22 3992 vizualizari


Comentarii






412 vizualizari 21 Nov 2025 12:30 Polițiștii prahoveni au derulat verificări privind legalitatea transporturilor de marfă și de persoane

Polițiștii prahoveni au derulat verificări privind legalitatea transporturilor de marfă și de persoane

Polițiștii Serviciului Rutier, în colaborare cu specialiștii Inspectoratului de Stat pentru Controlul în Transportul Rutier, au desfășurat în cursul zilei de 21 noiembrie o amplă acțiune de control pe principalele artere din județul Prahova, având ca obiect verificarea conformității transporturilor rutiere de mărfuri și persoane, precum și a respectării timpilor de conducere și de odihnă de către conducătorii acestor vehicule.

citeste mai mult
957 vizualizari 21 Nov 2025 11:11 O mașină a blocat intrarea pe o scară de bloc pe Strada Schelelor din Câmpina

O mașină a blocat intrarea pe o scară de bloc pe Strada Schelelor din Câmpina

Joi seară. Unul dintre blocurile cu zece etaje de pe Strada Schelelor din Câmpina...

citeste mai mult
454 vizualizari 21 Nov 2025 10:39 Apelul Primăriei Câmpina privind arborarea drapelului cu ocazia Zilei Naționale a României

Apelul Primăriei Câmpina privind arborarea drapelului cu ocazia Zilei Naționale a României

Primarul municipiului Câmpina, Irina Nistor, îi îndeamnă pe toți câmpinenii să arboreze Drapelul Național cu ocazia zilei de 1 Decembrie.

citeste mai mult
423 vizualizari 21 Nov 2025 07:49 Admiterea la Școala de Poliție din Câmpina, aproape de final. Medii între 9,45 și 6,80 după proba scrisă

Admiterea la Școala de Poliție din Câmpina, aproape de final. Medii între 9,45 și 6,80 după proba scrisă

Examenul de admitere la Școala de Agenți de Poliție "Vasile Lascăr" din Câmpina se apropie de final, după ce au fost publicate rezultatele obținute de candidați la proba scrisă, inclusiv după soluționarea contestațiilor.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2025 Câmpina TV