CONTACT

Consultarea publică organizată de Primăria Câmpina pentru noul amplasament al bustului lui B.P. Hasdeu, un mare eșec

- Actualitate -

Consultarea publică organizată de Primăria Câmpina pentru noul amplasament al bustului lui B.P. Hasdeu, un mare eșec

Luna trecută, Primăria Câmpina a organizat o consultare publică pe tema găsirii unui nou amplasament pentru bustul savantului Bogdan Petriceicu Hasdeu, realizat de sculptorul Alfred Dumitriu și care s-a aflat mulți ani în Parcul Milia, pe locul unde acum este fântâna arteziană.

Bustul s-a aflat în parcul respectiv din 8 ianuarie 2003, când a fost dezvelit în prezența premierului de atunci, Adrian Năstase, cu ocazia împlinirii a 500 de ani de atestare documentară a Câmpinei, și până în anul 2015, atunci când au avut loc lucrările de modernizare a Parcului Milia. De trei ani, bustul marelui savant stă într-un depozit al Primăriei Câmpina. Acum, administrația locală a dorit o consultare publică, fiind propuse următoarele amplasamente: scuarul de pe Bulevardul Culturii; spațiul verde de la intersecția Bulevardului Culturii cu Strada Plevnei; în Parcul Regele Mihai (fost Milia), pe spațiul verde; lângă Școala Centrală Câmpina; în incinta Școlii Gimnaziale "B.P. Hasdeu".
Consultarea publică organizată de Primăria Câmpina s-a dovedit un fiasco, doar șapte câmpineni răspunzând la solicitarea Primăriei de a trimite o propunere scrisă fie direct la Registratura instituției, fie prin poșta clasică sau prin fax ori e-mail. Dintre cei șapte cetățeni, șase au propus ca bustul să fie amplasat în fața școlii care poartă numele savantului B.P. Hasdeu. Acum, urmează ca administrația locală să oficializeze rezultatul consultării publice și să posteze bustul în noul amplasament.

Citiți și: Primăria Câmpina vă propune cinci locații în care ar putea fi amplasat bustul lui B.P. Hasdeu și vă solicită punctul de vedere


06 Nov 2018 20:11 3848 vizualizari


Comentarii






Vremea
https://trafic.ro/registersite/b3952e459b72419187c0c3eec5e715d7
http://www.spitalcampina.ro/
http://floricon.ro/
https://elstargroup.ro/
30zile7zileCele mai citite
Ultimele comentarii
449 vizualizari 27 Feb 2026 13:24 Parcare la Câmpina - mașina... cât trotuarul!

Parcare la Câmpina - mașina... cât trotuarul!

Un cititor CâmpinaTV.ro ne-a transmis această imagine surprinsă în cursul zilei de joi, 26 februarie, pe Strada IL Caragiale, din Câmpina.

citeste mai mult
545 vizualizari 27 Feb 2026 13:11 Virgiliu Nanu: „Nu vom face improvizații”, privind drumul surpat de la ieșirea din Câmpina spre Cornu

Virgiliu Nanu: „Nu vom face improvizații”, privind drumul surpat de la ieșirea din Câmpina spre Cornu

După ce a fost predat Consiliului Județean, tronsonul de drum surpat de la ieșirea din Câmpina spre Cornu a revenit în atenția autorităților.

citeste mai mult
717 vizualizari 27 Feb 2026 12:54 Primarul din Șotrile a solicitat anularea hotărârii prin care sunt interzise căruțele în... Câmpina!

Primarul din Șotrile a solicitat anularea hotărârii prin care sunt interzise căruțele în... Câmpina!

Pe lista plângerilor prealabile la adresa unor hotărâri ale Consiliului Local Câmpina, situație prezentată de Monica Voicu. șeful Serviciului Juridic din Primăria Câmpina, în ședința ordinară de joi după-amiază, s-a aflat și o solicitare mai bizară.

citeste mai mult
632 vizualizari 27 Feb 2026 11:45 De ce nu ar putea fi o asociere pentru parcul industrial în zona Câmpina începutul unei viitoare zone metropolitane?

De ce nu ar putea fi o asociere pentru parcul industrial în zona Câmpina începutul unei viitoare zone metropolitane?

Este de domeniul evidenței că pentru Câmpina, pentru întreaga zonă, ar trebui făcut ceva în vederea dezvoltării, în primul rând din punct de vedere economic, baza pentru orice altă dezvoltare viitoare, în orice domeniu.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2026 Câmpina TV