Ei sunt olimpicii Câmpinei și sportivii de top premiați de administrația locală

Eveniment (Categoria articolului)

Ca în fiecare an, în prima zi a Festivalului "Serbările Toamnei" de la Câmpina, imediat după deschiderea oficială, administrația locală premiază cei mai buni elevi și sportivi din municipiu. Este momentul lor, al copiilor și tinerilor cu rezultate excepționale fie la învățătură, fie pe plan sportiv. Sigur, sunt rezultate obținute cu multă muncă, sunt rezultate la care și-au adus o contribuție importantă profesorii și antrenorii, precum și părinții care au știut să-i îndrume și care i-au susținut permanent. Îi felicităm, suntem mândri de ei și le dorim mult succes în continuare!

Olimpicii și sportivii, dar și profesorii cordonatori și antrenorii au primit diplome și premii în bani din partea administrației locale, premierea fiind oficiată de primarul Horia Tiseanu și consilierii locali Monica Clinciu, Andrei Duran, Adrian Dochia și Daniel Ioniță.

Olimpiade școlare
- Roxana Bianca Buzilă (Colegiul Național ”Nicolae Grigorescu”, clasa a IX-a A, profesor coordonator Cristina Ionescu) – Premiul I la Olimpiada Națională la Limba Română
- Mara Merca (Colegiul Național ”Nicolae Grigorescu”, clasa a XI-a D, profesor coordonator Oana Merca) – Premiul Special la Olimpiada Națională la Limba Română
- Denisa Maria Covaci (Colegiul Național ”Nicolae Grigorescu”, clasa a XI-a F, profesor coordonator Adriana Ioacără) – Premiul Special la Olimpiada Națională la Limba Latină
- Daria Gabriela Gușă (Colegiul Național ”Nicolae Grigorescu”, clasa a X-a B, profesor coordonator Livia Miu) – Mențiunea I la Olimpiada Națională la Limba Germană
- Adrian Andrei Enoaie (Colegiul Național ”Nicolae Grigorescu”, clasa a XI-a A, profesor coordonator Cătălin Chițu) – Medalie de bronz la Olimpiada Națională la Fizică
- Tudor Sechel (Colegiul Național ”Nicolae Grigorescu”, clasa a XII-a A, profesor coordonator Cătălin Chițu) – Medalie de bronz la Olimpiada Națională la Fizică
- Iulia Ștefania Voicu (Colegiul Național ”Nicolae Grigorescu”, clasa a X-a A, profesor coordonator Camelia Iordache) – Mențiune la Olimpiada Națională la Chimie
- Maria Aida Cărămidaru (Colegiul Național ”Nicolae Grigorescu”, clasa a XII-a F, profesor coordonator Cristina Dinu) – Mențiune la Olimpiada Națională la Limba Română
- Fabian Gratie (Colegiul Național ”Nicolae Grigorescu”, clasa a XI-a C, profesor coordonator Carmen Anegelescu) – Mențiune la Olimpiada Națională la Matematică
- Cătălina Elena Popa (Colegiul Național ”Nicolae Grigorescu”, clasa a XI-a C, profesor coordonator Simona Pavel) – Locul I la Olimpiada Națională a Sportului Școlar, la șah
- Echipa de rugby-tag mixt a Colegiului Național ”Nicolae Grigorescu” (profesor coordonator Ion Cristea) – Locul al II-lea la Olimpiada Națională a Sportului Școlar, la rugby-tag
- Ovidiu Ștefan Horjea (Liceul Tehnologic Energetic, clasa a XI-a M, profesor coordonator Denisa Stoicescu) – Premiul al II-lea la Olimpiada Națională la Tehnologia Informației
- Formația corală ”Lira” (Liceul Tehnologic Energetic, profesor coordonator Dănuț Andrei) – Premiul al II-lea la Olimpiada Națională Corală
- Cosmin Dumitru Chivu (Colegiul Tehnic Forestier) – Mențiune la Olimpiada Națională la Fabricarea produselor din lemn

Absolvenți cu media 10 la Bacalaureat
- Alexandra Buzățoiu (Colegiul Național ”Nicolae Grigorescu”)

Elevi cu media 10 la Evaluarea Națională
- Irina Larisa Coman (Colegiul Național ”Nicolae Grigorescu”)
- Iris Ionescu (Colegiul Național ”Nicolae Grigorescu”)
- Tania Maria Mincu (Colegiul Național ”Nicolae Grigorescu”)
- Andreea Maria Neacșu (Școala Gimnazială Centrală)

Sportivi campioni și vicecampioni naționali și medaliați la competiții internaționale

CSS ”Constantin Istrati”, atletism
- Andreea Lungu (aruncarea discului și aruncarea greutății, antrenor Mihaela Marin) – Campionatul Național – 7 medalii de aur, 4 medalii de argint, 3 medalii de bronz; medalie de aur la Campionatul Balcanic de la Istanbul; locul 5 la Festivalul Olimpic pentru Tineretul European, Baku;
- Marius Vasile (aruncarea discului, aruncarea greutății, antrenor Nicolae Pavel) – Campionatul Național – 7 medalii de aur, 4 medalii de argint, 3 medalii de bronz; medalie de argint la Campionatul Balcanic de la Istanbul; locul 9 la Festivalul Olimpic pentru Tineretul European, Baku;
- Ioana Plăvan (aruncarea suliței, antrenor Nicolae Pavel) – 2 medalii de aur la Campionatul Național;
- Denisa Lepuș (aruncarea suliței, antrenor Nicolae Pavel) – o medalie de argint și două medalii de bronz la Campionatul Național;
- David Marin (triatlon, antrenor Mihaela Marin) – 2 medalii de aur la Campionatul Național;
- Octavian Cristea (triatlon, antrenor Mihaela Marin) – o medalie de aur și una de argint la Campionatul Național;
- Bianca Morozan (triatlon, antrenor Jenica Bran) – o medalie de aur și una de bronz la Campionatul Național;
- Giulia Nedelcu (atletism, antrenor Jenica Bran) – o medalie de argint și una de bronz la Campionatul Național;
- Gabriel Dobrea (atletism, antrenor Jenica Bran) – o medalie de argint și una de bronz la Campionatul Național.

CS Aiko Câmpina (antrenor coordonator Gabriel Timofte), karate
- Radu Bocioacă – medalie de aur la Campionatul European, medalie de aur la Campionatul Național;
- Teodora Tătaru – medalie de bronz la Campionatul European, medalie de aur la Campionatul Național;
- Rareș Hodoiu – medalie de argint cu echipa la Campionatul European, medalie de bronz la Campionatul Național;
- Antonio Chiriac – locul 5 la Campionatul European, medalie de argint la Campionatul Național;
- Alin Stoian – medalie de aur la Campionatul European, medalie de bronz la Campionatul Național;
- Ilinca Bocioacă – o medalie de aur și una de argint la Campionatul European, 2 medalii de aur la Campionatul Național.

CS Baracuda, natație
- Darius Ștefan Coman (antrenor Gabriel Cojocaru) – 7 medalii de aur, 2 medalii de argint și două noi recorduri naționale la Campionatul Național.

CS Contratimp, natație
- Andreea Văcaru (antrenor Octavian Postolache) – vicecampioană națională la cadeți, 100m fluture;
- Ștefan Răzvan Rachieru (antrenor Octavian Postolache) – campion național la 200m brass și vicecampion național la 100m brass, cadeți.

Ciclism - Daria Ioana Ducu – campioană națională la Cross Country Olimpic.
Sanie - Corina Buzățoiu (elevă a Liceului Tehnologic Energetic, legitimată la CSO Sinaia) – campioană națională individual și pe echipe. 

Mai multe imagini de la festivitatea de premiere găsiți pe pagina noastră de Facebook - Campinatv

9415 vizualizari

Comentarii

Campurile marcate cu * sunt obligatorii

Eveniment

2453 vizualizari
05 aug. 2020 21:35

A 15-a ediție a Festivalului IDEO IDEIS a ajuns și la Câmpina

Miercuri, 5 august 2020, a început cea de-a 15-a ediție a Festivalului de Teatru Tânăr IDEO IDEIS, în Câmpina și încă 8 localități din țară – Alexandria, București, Buzău, Baia Mare, Botoșani, Roman, Sibiu și Timișoara. Este pentru prima dată când acest festival de artă și teatru pentru tineret ajunge la Câmpina, chiar dacă este vorba despre un format inedit, impus de restricțiile stabilite la nivel național din cauza pandemiei de coronavirus.

3307 vizualizari
13 iul. 2020 22:07

Emoții la festivitatea de absolvire pentru a VIII-a promoție de asistenți de farmacie de la Școala ”Louis Pasteur” Câmpina

”Generația zâmbetului învingător” este denumirea oficială acordată de Roxana Veliche, dirigintele clasei de farmacie de la Școala Sanitară Postliceală ”Louis Pasteur”, la festivitatea de absolvire, care a avut loc zilele trecute, într-un cadru mai restrâns decât de obicei, cadru impus și de măsurile pentru limitarea răspândirii noului coronavirus. A fost festivitatea de absolvire a celei de-a opta promoții de asistenți de farmacie.

Alte stiri recente

435 vizualizari
10 aug. 2020 10:20

S-a întâmplat în Câmpina, de-a lungul timpului, la data de 10 august

Pentru anul 2020, CâmpinaTV.ro v-a pregătit un nou serial - o prezentare a evenimentelor care au avut loc în Câmpina de-a lungul timpului, în fiecare zi a anului. O altfel de prezentare a istoriei localității. Nu avem pretenția că vom reuși să "prindem" toate evenimentele în acest demers strict jurnalistic, este imposibil acest lucru, totuși vom încerca să vă aducem în atenție informații interesante despre oameni și fapte din Câmpina noastră dragă.

2905 vizualizari
09 aug. 2020 11:06

Dilemă în Alianța PNL-USR-PLUS la Câmpina. Rămâne sau nu Horia Tiseanu pe lista pentru Consiliul Local?

2 comentarii

Constituirea Alianței PNL-USR-PLUS în județul Prahova a însemnat bulversarea totală a liberalilor câmpineni. Pentru că, vă reamintim, conform protocolului încheiat între formațiunile politice implicate, candidatul la Primăria Câmpina va fi Cătălin Florescu, din partea USR-PLUS, iar lista pentru Consiliul Local va avea o paritate de 1:1 și va fi deschisă de USR-PLUS. Este o lovitură grea pentru PNL Câmpina și pentru primarul Horia Tiseanu, scos astfel din cursa pentru un nou mandat.