Ei sunt olimpicii Câmpinei și sportivii de top premiați de administrația locală

Eveniment (Categoria articolului)

Ca în fiecare an, în prima zi a Festivalului "Serbările Toamnei" de la Câmpina, imediat după deschiderea oficială, administrația locală premiază cei mai buni elevi și sportivi din municipiu. Este momentul lor, al copiilor și tinerilor cu rezultate excepționale fie la învățătură, fie pe plan sportiv. Sigur, sunt rezultate obținute cu multă muncă, sunt rezultate la care și-au adus o contribuție importantă profesorii și antrenorii, precum și părinții care au știut să-i îndrume și care i-au susținut permanent. Îi felicităm, suntem mândri de ei și le dorim mult succes în continuare!

Olimpicii și sportivii, dar și profesorii cordonatori și antrenorii au primit diplome și premii în bani din partea administrației locale, premierea fiind oficiată de primarul Horia Tiseanu și consilierii locali Monica Clinciu, Andrei Duran, Adrian Dochia și Daniel Ioniță.

Olimpiade școlare
- Roxana Bianca Buzilă (Colegiul Național ”Nicolae Grigorescu”, clasa a IX-a A, profesor coordonator Cristina Ionescu) – Premiul I la Olimpiada Națională la Limba Română
- Mara Merca (Colegiul Național ”Nicolae Grigorescu”, clasa a XI-a D, profesor coordonator Oana Merca) – Premiul Special la Olimpiada Națională la Limba Română
- Denisa Maria Covaci (Colegiul Național ”Nicolae Grigorescu”, clasa a XI-a F, profesor coordonator Adriana Ioacără) – Premiul Special la Olimpiada Națională la Limba Latină
- Daria Gabriela Gușă (Colegiul Național ”Nicolae Grigorescu”, clasa a X-a B, profesor coordonator Livia Miu) – Mențiunea I la Olimpiada Națională la Limba Germană
- Adrian Andrei Enoaie (Colegiul Național ”Nicolae Grigorescu”, clasa a XI-a A, profesor coordonator Cătălin Chițu) – Medalie de bronz la Olimpiada Națională la Fizică
- Tudor Sechel (Colegiul Național ”Nicolae Grigorescu”, clasa a XII-a A, profesor coordonator Cătălin Chițu) – Medalie de bronz la Olimpiada Națională la Fizică
- Iulia Ștefania Voicu (Colegiul Național ”Nicolae Grigorescu”, clasa a X-a A, profesor coordonator Camelia Iordache) – Mențiune la Olimpiada Națională la Chimie
- Maria Aida Cărămidaru (Colegiul Național ”Nicolae Grigorescu”, clasa a XII-a F, profesor coordonator Cristina Dinu) – Mențiune la Olimpiada Națională la Limba Română
- Fabian Gratie (Colegiul Național ”Nicolae Grigorescu”, clasa a XI-a C, profesor coordonator Carmen Anegelescu) – Mențiune la Olimpiada Națională la Matematică
- Cătălina Elena Popa (Colegiul Național ”Nicolae Grigorescu”, clasa a XI-a C, profesor coordonator Simona Pavel) – Locul I la Olimpiada Națională a Sportului Școlar, la șah
- Echipa de rugby-tag mixt a Colegiului Național ”Nicolae Grigorescu” (profesor coordonator Ion Cristea) – Locul al II-lea la Olimpiada Națională a Sportului Școlar, la rugby-tag
- Ovidiu Ștefan Horjea (Liceul Tehnologic Energetic, clasa a XI-a M, profesor coordonator Denisa Stoicescu) – Premiul al II-lea la Olimpiada Națională la Tehnologia Informației
- Formația corală ”Lira” (Liceul Tehnologic Energetic, profesor coordonator Dănuț Andrei) – Premiul al II-lea la Olimpiada Națională Corală
- Cosmin Dumitru Chivu (Colegiul Tehnic Forestier) – Mențiune la Olimpiada Națională la Fabricarea produselor din lemn

Absolvenți cu media 10 la Bacalaureat
- Alexandra Buzățoiu (Colegiul Național ”Nicolae Grigorescu”)

Elevi cu media 10 la Evaluarea Națională
- Irina Larisa Coman (Colegiul Național ”Nicolae Grigorescu”)
- Iris Ionescu (Colegiul Național ”Nicolae Grigorescu”)
- Tania Maria Mincu (Colegiul Național ”Nicolae Grigorescu”)
- Andreea Maria Neacșu (Școala Gimnazială Centrală)

Sportivi campioni și vicecampioni naționali și medaliați la competiții internaționale

CSS ”Constantin Istrati”, atletism
- Andreea Lungu (aruncarea discului și aruncarea greutății, antrenor Mihaela Marin) – Campionatul Național – 7 medalii de aur, 4 medalii de argint, 3 medalii de bronz; medalie de aur la Campionatul Balcanic de la Istanbul; locul 5 la Festivalul Olimpic pentru Tineretul European, Baku;
- Marius Vasile (aruncarea discului, aruncarea greutății, antrenor Nicolae Pavel) – Campionatul Național – 7 medalii de aur, 4 medalii de argint, 3 medalii de bronz; medalie de argint la Campionatul Balcanic de la Istanbul; locul 9 la Festivalul Olimpic pentru Tineretul European, Baku;
- Ioana Plăvan (aruncarea suliței, antrenor Nicolae Pavel) – 2 medalii de aur la Campionatul Național;
- Denisa Lepuș (aruncarea suliței, antrenor Nicolae Pavel) – o medalie de argint și două medalii de bronz la Campionatul Național;
- David Marin (triatlon, antrenor Mihaela Marin) – 2 medalii de aur la Campionatul Național;
- Octavian Cristea (triatlon, antrenor Mihaela Marin) – o medalie de aur și una de argint la Campionatul Național;
- Bianca Morozan (triatlon, antrenor Jenica Bran) – o medalie de aur și una de bronz la Campionatul Național;
- Giulia Nedelcu (atletism, antrenor Jenica Bran) – o medalie de argint și una de bronz la Campionatul Național;
- Gabriel Dobrea (atletism, antrenor Jenica Bran) – o medalie de argint și una de bronz la Campionatul Național.

CS Aiko Câmpina (antrenor coordonator Gabriel Timofte), karate
- Radu Bocioacă – medalie de aur la Campionatul European, medalie de aur la Campionatul Național;
- Teodora Tătaru – medalie de bronz la Campionatul European, medalie de aur la Campionatul Național;
- Rareș Hodoiu – medalie de argint cu echipa la Campionatul European, medalie de bronz la Campionatul Național;
- Antonio Chiriac – locul 5 la Campionatul European, medalie de argint la Campionatul Național;
- Alin Stoian – medalie de aur la Campionatul European, medalie de bronz la Campionatul Național;
- Ilinca Bocioacă – o medalie de aur și una de argint la Campionatul European, 2 medalii de aur la Campionatul Național.

CS Baracuda, natație
- Darius Ștefan Coman (antrenor Gabriel Cojocaru) – 7 medalii de aur, 2 medalii de argint și două noi recorduri naționale la Campionatul Național.

CS Contratimp, natație
- Andreea Văcaru (antrenor Octavian Postolache) – vicecampioană națională la cadeți, 100m fluture;
- Ștefan Răzvan Rachieru (antrenor Octavian Postolache) – campion național la 200m brass și vicecampion național la 100m brass, cadeți.

Ciclism - Daria Ioana Ducu – campioană națională la Cross Country Olimpic.
Sanie - Corina Buzățoiu (elevă a Liceului Tehnologic Energetic, legitimată la CSO Sinaia) – campioană națională individual și pe echipe. 

Mai multe imagini de la festivitatea de premiere găsiți pe pagina noastră de Facebook - Campinatv

11346 vizualizari

Comentarii

Campurile marcate cu * sunt obligatorii

Eveniment

2219 vizualizari
26 iun. 2022 12:31

Atmosferă superbă la concertul susținut de KEMPES în Parcul Regele Mihai I din Câmpina

Ovidiu Ioncu (KEMPES), una dintre cele mai bune voci ale rock-ului românesc, a deschis seria concertelor pe care Casa de Cultură “Geo Bogza” le organizează în această vară în aer liber, în centrul municipiului Câmpina. Iar KEMPES a creat o atmosferă extraordinară, alături de cei doi membri ai formației sale – Mihai Neniță la vioară și Alberto Bolocan la chitară.

1929 vizualizari
26 iun. 2022 11:20

Ceremonie impresionantă la sfințirea monumentului dedicat eroilor de la UM 0865 din Câmpina, uciși la Otopeni în decembrie 1989

Monumentul Eroilor Jandarmi, situat pe Bulevardul Nicolae Bălcescu, în fața fostei unități de jandarmi din Câmpina, a fost restaurat și resfințit sâmbătă, 25 iunie 2022, în cadrul unei ceremonii impresionante, organizată de Inspectoratul General al Jandarmeriei Române.

Alte stiri recente

204 vizualizari
27 iun. 2022 17:53

BAC 2022. Cele patru eleve de 10 din Câmpina sunt de la ”Grigorescu” și toate își doresc să urmeze facultatea în România

Câmpina are patru eleve cu media 10 la examenul de Bacalaureat, sesiunea iunie - iulie 2022. Toate sunt de la Colegiul Național ”Nicolae Grigorescu”: Ana Maria Gheorghiu Goga - de la profilul Științe Sociale, Anisia Mantu - de la profilul Filologie, Miruna Plopeanu și Bianca Buzilă - de la profilul Științele Naturii.

304 vizualizari
27 iun. 2022 17:38

73,65% promovabilitatea la bacalaureat 2022 în Câmpina, înainte de contestații. Patru eleve au obținut media 10

Pe site-ul Ministerului Educației și la centrele de examinare au fost afișate astăzi, luni, 27 iunie, rezultatele la prima sesiune a bacalaureatului 2022. La nivelul municipiului Câmpina, rata de promovabilitate este de 73,65% cu patru procente mai mare față de promovabilitatea de anul trecut și cu 11 procente mai mare față de 2020. În cifre absolute, situația de la această sesiune a bacalaureatului este următoarea: 534 elevi s-au înscris la bacalaureat (462 din promoția curentă și 72 din promoțiile anterioare). 14 elevi dintre cei înscriși nu s-au mai prezentat la examen, 137 au fost respinși (având media generală sub 6), iar 383 elevi au promovat examenul. Patru eleve au obținut media generală 10 la bacalaureat, toate patru fiind de la Colegiul Național “Nicolae Grigorescu”: Ioana Bianca Buzilă, Cristina Miruna Plopeanu, Ana Maria Gheorghiu Goga și Anisia Mantu.