CONTACT
https://sanconfind.ro/
https://www.soceram.ro/

La vestigiile arheologice din Parcul Trandafirilor se face curățenie

- Actualitate -

La vestigiile arheologice din Parcul Trandafirilor se face curățenie

Joi dimineață, în Parcul Trandafirilor din zona Notariatelor, din centrul municipiului Câmpina, era ceva animație...

Se făcea curățenie în zona vestigiilor acoperite de mulți ani...
Descoperite în urma cercetărilor arheologice din anul 2015, aceste structuri subterane din cărămidă și piatră - posibil, dar foarte puțin probabil, parte a vechii Vămi a Câmpinei - au fost lăsate în paragină, cu toate că documentația tehnică pentru valorificarea lor a fost realizată încă din 2016. La sfârșitul aceluiași an, vestigiile erau acoperite ”pentru conservare”, cum susțineau autoritățile de la acel moment.
Acum, la începutul lunii iunie, vizitând zona alături de primarul Irina Nistor, președintele Consiliului Județean, Virgiliu Nanu, afirma: ”Câmpina merită un centru curat, sigur și demn de istoria sa. Parcul Trandafirilor nu poate rămâne o groapă a nepăsării și a rușinii. Vom transforma această zonă într-un punct de atracție turistică, cu valoare culturală și identitară”.
Oricum, până la vreun nou proiect, deocamdată se face curățenie... Una care era absolut necesară.

Citește cele mai noi știri locale publicate pe Câmpinatv.ro! Te invităm să devii membru al grupului nostru de Facebook - Câmpinatv și grupului de Whatsapp (0733.388.425).
Fii parte a comunității Câmpinatv.ro!
 


31 Jul 2025 09:56 552 vizualizari


Comentarii






414 vizualizari 31 Jul 2025 22:28 Solicitare reluată din mandatul trecut: stațiile din cartierul Turnătoriei în care ori dai cu capul, ori trebuie să le ocolești pe carosabil

Solicitare reluată din mandatul trecut: stațiile din cartierul Turnătoriei în care ori dai cu capul, ori trebuie să le ocolești pe carosabil

Am mai scris la un moment dat despre bătaia de joc pe care o reprezintă stațiile pentru transportul public de persoane în cartierul Turnătoriei din Câmpina.

citeste mai mult
553 vizualizari 31 Jul 2025 19:36 Irina Nistor: ”Vineri, 1 august, dacă nu plouă, se vor turna plombe pe Strada Orizontului!”

Irina Nistor: ”Vineri, 1 august, dacă nu plouă, se vor turna plombe pe Strada Orizontului!”

La finalul ședinței Consiliului Local Câmpina din 31 iulie 2025, la întrebarea consilierului Valentin Crețu, primarul Irina Nistor a vorbit despre lucrările de plombare a Străzii Orizontului.

citeste mai mult
502 vizualizari 31 Jul 2025 16:39 Încep lucrările la drumul de la Valea Doftanei spre Brașov

Încep lucrările la drumul de la Valea Doftanei spre Brașov

Sunt peste trei decenii de când se vorbește de drumul de la Valea Doftanei spre Săcele - Brașov, ca o variantă de a ocoli ultra-aglomeratul DN1.

citeste mai mult
668 vizualizari 31 Jul 2025 12:37 Fără permis și băut, un bărbat de 51 ani din Poiana Câmpina a sustras un autoturism. A fost oprit în Câmpina de polițiști și reținut 24 ore!

Fără permis și băut, un bărbat de 51 ani din Poiana Câmpina a sustras un autoturism. A fost oprit în Câmpina de polițiști și reținut 24 ore!

În noaptea de miercuri spre joi, în jurul orei 2.30, polițiștii câmpineni au oprit pentru control un autoturism pe Strada Sondei.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2025 Câmpina TV