CONTACT
https://www.matosimobiliare.ro/
https://sanconfind.ro/
https://floricon.ro/
https://www.soceram.ro/

Probleme mari la Provița de Sus cu Programul național de cadastru și carte funciară, realizat cu fonduri europene

- Actualitate -

Probleme mari la Provița de Sus cu Programul național de cadastru și carte funciară, realizat cu fonduri europene

La Provița de Sus, dar situația nu pare a fi singulară, sunt mari probleme cu Programul național de cadastru și carte funciară, un proiect derulat prin Oficiul de Cadastru și Publicitate Imobilară și realizat cu fonduri europene.

În principiu, Programul național de cadastru și carte funciară ar trebui să ducă la înregistrarea gratuită a tuturor proprietăților din România în sistemul integrat de cadastru și carte funciară.
La Provița de Sus, lucrurile au luat-o razna și oamenii sunt revoltați, luând cu asalt Primăria, deși aceasta nu are nicio vină. Oamenii s-au trezit cu situații dintre cele mai hilare: unii sunt proprietari pe terenurile vecinului, vecinul e proprietar pe ale altora, alții au curtea în pădure, iar alții s-au pomenit că terenul lor are proprietari neidentificați, deși ei, proprietarii, au fost prezenți la efectuarea măsurătorilor! Măsurători care, în cadrul acestui program, se fac prin satelit!
Sunt zeci, poate sute de astfel de cazuri numai în Provița de Sus. Oamenii s-au dus să conteste măsurătorile la Primărie, instituție care este deja depășită de situație. Am încercat să luăm legătura cu primarul comunei Provița de Sus, Ovidiu Movileanu, dar acesta nu a dorit să facă vreo declarație. Poate nu a dorit să intre într-un conflict cu noul său șef de partid, actualul președinte ales al Consiliului Județean, Virgiliu Nanu, cel care a condus înainte... exact OCPI.
Oricum, la Provița de Sus lumea este revoltată și localitatea pare că stă pe un butoi cu pulbere.


04 Oct 2024 18:55 3960 vizualizari


Comentarii






  • 05.10.2024 23:05 Robert Baicoianu Va rog verificați care este situația aplicării Programului national de cadastru și carte funciara în comuna Brebu
  • 05.10.2024 12:49 Comanescu Elena Adevarat!Si la Manesti Prahova aceeasi situatie!Primarul m-a trimis la DNA,PROVURATURA T Toate institutiile unde am fc contestatii mi-au raspuns ca este din dispoz primarului!Acesta nu vrea sa ia nici o masura! Acte legale cu cadastrari anterioare plus una recenta cu un an inainte pe banii propri pe care le-au incalcat!
  • 05.10.2024 10:55 Cătălin Ala Alin are dreptate. De completat că acest gen d cadastru este făcut de o firmă privată care a castigat o licitație, beneficiar (finanțator) este primoaria sau ocpi. Aceste instituții ar trebui să se asigure că ceea ce se execută este corect.OCpi din punct de vedere tehnic si juridic, primăria sa asigure suortul firmei pentru iidentificarea corectă a detinatorilor de terenuri.
  • 05.10.2024 07:36 Ala Alin Problema cu cadastru general, facut gratuit pentru cetățeni, este generală. Majoritatea celor care au beneficiat încă nu știu. Sunt de specialitate și, in urma verificării corectitudinii acestor cadastre, am constatat că peste 95% sunt greșite (hotare intre imobile greșite, proprietari greșiți, construcții gresit poziționate și cu suprafețe eronate. Colectarea acestor cadastre este practic imposibilă pentru că ar trebui corectat tot cvartalul. Măsurătorile se fac de regulă din drona sau doar la stradă. Am întrebat la OCPI de ce se acceptă așa mizerii și nu au avut un răspuns.
2897 vizualizari 22 Apr 2026 17:08 Atenție! Se întrerupe furnizarea apei în mai multe zone din Câmpina, în noaptea de miercuri spre joi

Atenție! Se întrerupe furnizarea apei în mai multe zone din Câmpina, în noaptea de miercuri spre joi

HidroPrahova anunță sistarea furnizării apei potabile din această seară (miercuri, 22 aprilie), ora 22.00, până joi dimineață, ora 4.00.

citeste mai mult
601 vizualizari 22 Apr 2026 11:39 Firma care construiește Centura Comarnicului, în vizorul DNA. Contractul a fost semnat în mandatul lui Iulian Dumitrescu

Firma care construiește Centura Comarnicului, în vizorul DNA. Contractul a fost semnat în mandatul lui Iulian Dumitrescu

Percheziții ale procurorilor DNA, în această dimineață. la Consiliul Județean Bistrița-Năsăud și la mai multe firme din acest județ, care au contracte din bani publici. Una dintre firmele vizate este Frasinul SRL, care-i aparține omului de afaceri Traian Larionesi. Este compania care construiește Centura Comarnicului, o investiție de aproape 48 milioane euro.

citeste mai mult
2508 vizualizari 22 Apr 2026 09:23 Două noi sensuri unice în Câmpina, pe străzile Sondei și Bucea

Două noi sensuri unice în Câmpina, pe străzile Sondei și Bucea

Comisia Municipală pentru Siguranța Circulației a decis instituirea de sensuri unice pe străzile Sondei și Bucea, în vederea fluidizării și eficientizării traficului rutier. Măsura se va aplica "în perioada următoare", fără a fi comunicată o dată exactă.

citeste mai mult
742 vizualizari 22 Apr 2026 07:39 Poliția Câmpina este în alertă! A dispărut o fată de 16 ani

Poliția Câmpina este în alertă! A dispărut o fată de 16 ani

La nivelul Poliției Municipiului Câmpina a fost înregistrată, la data de 21 aprilie, o sesizare privind dispariția minorei Andreea Denisa Miu, în vârstă de 16 ani, care ar fi părăsit domiciliul în cursul dimineții aceleiași zile și nu a mai revenit până în prezent.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2026 Câmpina TV