UPDATE - În cursul după-amiezii, au fost ridicate restricțiile de trafic. Pe Calea Doftanei se circulă.
Deși Primăria Câmpina a anunțat că restricțiile de trafic pe Calea Doftanei sunt valabile până joi, 8 septembrie, la ora 24.00, în această dimineață strada era tot blocată.
Este adevărat, lucrarea de reabilitare a conductelor de apă a fost finalizată, dar nu s-a reușit astuparea șanțurilor în termenul stabilit. Noaptea trecută, pentru cuplarea conductelor noi de distribuție și transport, HidroPrahova a sistat furnizarea apei potabile în tot municipiul. Distribuția apei a fost reluată în această dimineață, în jurul orei 7.00. Chiar și după ce lucrările vor fi finalizate complet și se va relua traficul, Calea Doftanei este o stradă ce ar trebui ocolită. Oricum era distrusă, dar acum, după ultimele lucrări la conducte, este un dezastru.

Elvis Arghir, fost consilier local, fost candidat la funcția de primar al municipiului Câmpina, a fost victima unui accident rutier destul de serios la Râșnov, în județul Brașov.

Polițiștii din Florești efectuează cercetări într-un dosar penal, sub coordonarea unității de parchet competente, față de doi bărbați, de 22, respectiv 42 ani, ambii domiciliați în comuna Filipeștii de Pădure, județul Prahova, bănuiți de săvârșirea infracțiunilor de lovirea sau alte violențe și tulburarea ordinii și liniștii publice.

Restricțiile de trafic anunțate pentru miercuri, 12 august, pe Strada Orizontului din Câmpina, se prelungesc până la ora 21.00.

Poliția Locală continuă acțiunile de prevenire și combatere a faptelor de abandonare și eliminare necorespunzătoare a deșeurilor pe domeniul public, cu precădere în zonele periferice ale localității și în albiile râurilor, zone vulnerabile la astfel de practici.