Echipaje de la Detașamentul de Pompieri Câmpina și de la Salvamont Prahova și-au dat mâna într-o intervenție spectaculoasă pentru salvarea unui câine ajuns - nu se știe cum - pe un versant al Cheilor Brebului.
Cheile Brebului se află pe râul Doftana, cam la jumătatea distanței dintre Câmpina și Valea Doftanei, în dreptul satului Podul Cheii, care aparține administrativ de comuna Brebu.
Salvatorii au urcat pe acel versant și apoi unul dintre ei a coborât în rapel până la jumătatea peretului de stâncă unde se afla acest cățel. A fost coborât și apoi, cu sprijinul Asociației ”Arca lui Norocel”, câinele a fost dus la un cabinet veterinar din Câmpina pentru un control amănunțit și pentru a se verifica dacă are stăpân.
Citește cele mai noi știri locale publicate pe CâmpinaTV.ro! Te invităm să devii membru al grupului nostru de Facebook - CâmpinaTV și grupului de Whatsapp (mesaj la 0733.388.425).
Fii parte a comunității CâmpinaTV.ro!

Furtuna puternică din această dimineață nu a rămas fără urmări în Câmpina.

Polițiștii prahoveni au pus în executare, la data de 12 mai 2026, trei mandate de percheziție domiciliară la mai multe imobile situate, în municipiul Ploiești, într-un dosar penal ce vizează săvârșirea infracțiunilor de înșelăciune în formă continuată, complicitate la înșelăciune, șantaj și furt.

Demersul nostru de a găzdui un fel de audiențe are succes, dacă avem în vedere numărul mare de întrebări pe care le-ați adresat prin intermediul nostru primarului municipiului Câmpina, Irina Nistor.

Într-una dintre nopțile de la finalul săptămânii trecute, polițiștii din Breaza au oprit pentru control un autoturism pe o stradă din localitate.