Pe terenul sintetic de la Căminul Petrol din Câmpina a avut loc vineri dimineață etapa județeană a Olimpiadei sportului școlar la disciplina rugby-tag, pentru echipe de liceu.
După o competiție antrenantă, la final, podiumul a arătat astfel: 1. Colegiul Național ”Nicolae Grigorescu” Câmpina; 2. Liceul Tehnologic ”Constantin Istrati” Câmpina; 3. Liceul Tehnologic ”Anghel Saligny” Ploiești.
Iată și componența lotului Colegiului Național ”Nicolae Grigorescu” Câmpina: Patricia Mocanu, Ana Dragomir, Alexia Grecu, Ioana Petre, Sergiu Petre, Mircea Gavrilă, Ianis Bîrlă, Rareș Grozea, Vlad Honciu, Daniel Dumitrache, Matei Lamba, Alexandru Șerbănoiu. Antrenor: Bogdan Neagu.
Acum, echipa Colegiului Național "Nicolae Grigorescu" va reprezenta judetul Prahova la etapa zonală ce va fi organizată de Inspectoratul Scolar Ialomița.
De asemenea, vinerea viitoare, pe 29 martie, tot pe terenul sintetic de la Căminul Petrol din Câmpina va avea loc și etapa județeană a Olimpiadei sportului școlar la rugby-tag pentru învățământul primar și gimnazial.

La finalul acestei săptămâni s-a desfășurat o nouă etapă, a 5-a, a Campionatului Național Individual de Motocros, la start aliniindu-se și mai mulți sportivi de la clubul câmpinean Lido.

Sportul Câmpina a făcut o figură onorabilă în ultima etapă, în deplasarea de la Cocorăștii Colț, în condițiile în care a avut absențe foarte multe și a făcut deplasarea cu majoritate din lot fiind juniori.

Elevul antrenoarei Mihaela Marin, de la CSS „Constantin Istrati” Câmpina, a reușit la Craiova, pe Stadionul „Nicolae Mărășescu”, în etapa a doua a Naționalelor de atletism pentru seniori, tineret și sportivi sub 20 ani o frumoasă performanță, fiind la numai câțiva centimetri de prezența la Europenele de la Rieti, Italia.

Primul eșalon județean a ajuns la final, la acest sfârșit de săptămână fiind programate jocurile ultimei etape.