Asociația "Glasul Autismului" din Câmpina este cea care a deschis, în toamna anului trecut, la Casa Tineretului, un centru de terapie destinat copiilor cu autism, proiect derulat în parteneriat cu Fundația Romanian Angel Appeal, o mare parte a fondurilor provenind din sumele strânse la ediția de anul trecut a competiției Câmpina Open MTB - Race for Autism. Acum, asociația a câștigat un alt proiect, care se derulează în perioada aprilie - iunie 2019 și care va include și o serie de acțiuni ce se vor desfășura pe 1 Iunie, de Ziua Copilului.
Concret, în perioada aprilie - iunie 2019, activitatea centrului de terapie al Asociației "Glasul Autismului" din Câmpina este susținută printr-un proiect finanțat de Kaufland, în cadrul programului "Start ONG", implementat de Asociația Act for Tomorrow. În cadrul acestui proiect cu o valoare de 1.000 euro vor fi selectați 15 voluntari, din rândul liceenilor și tinerilor absolvenți, pentru implicarea în activitățile de promovare a centrului de terapie de la Câmpina și de sprijin în activitățile de socializare. Cei 15 liceeni vor fi selectați în baza unui anunț publicat pe pagina de Facebook a asociației. Voluntarii vor ajuta echipa centrului de terapie în activitățile de strângere de fonduri pentru organizarea unei excursii sau a unei minitabere de vară, în acțiunile de promovare și în planificarea și organizarea unui eveniment cu ocazia zilei de 1 Iunie - Ziua Internațională a Copilului. În paralel, în centrul de terapie al Asociației "Glasul Autismului" vor continua, prin acest proiect, activitățile de terapie 3C (conștientizare, coordonare, concentrare) pentru zece copii cu tulburări din spectrul autist.

Liceul Tehnologic "Constantin Istrati" din Câmpina găzduiește în această săptămână un șir de conferințe, dedicate programului "Școala altfel". Prima dintre ele a fost susținută de profesorul Nicolae Geantă - "Decalogul iubirii".

O adolescentă de 15 ani, din municipiul Câmpina, este căutată de poliție după ce a plecat de acasă și nu a mai revenit. Fata se numește Alicia Gabriela Necula.

Fundația Națională pentru Civilizație Rurală "Niște țărani", fondată de scriitorul Dinu Săraru în urmă cu mai bine de un sfert de veac, oferă anual premii celor care duc mai departe tradițiile românești.

4 Februarie este Ziua Cititului Împreună, iar momentul a fost marcat simplu, dar frumos, la Grădinița nr. 6 din cartierul Turnătoriei din Câmpina.