Pe parcursul lunii noiembrie, la Câmpina se va desfășura curățenia de toamnă, o campanie care va viza în special parcările dintre blocuri, platformele de gunoi, parcurile, pasajele pietonale și alte zone publice.
Primarul municipiului, Irina Nistor, face apel la cetățeni să nu blocheze căile de acces către platformele de gunoi și să ofere sprijin echipelor de salubritate și Poliției Locale. Vă prezentăm în continuare comunicatul de presă remis de noul primar al Câmpinei.
“În luna noiembrie, dăm startul campaniei de curățenie de toamnă, o acțiune menită să mențină orașul nostru curat și primitor. Ne concentrăm eforturile pe parcările dintre blocuri, platformele de gunoi, parcuri, pasaje pietonale și alte zone publice care necesită întreținere și igienizare. Pentru a avea succes, am nevoie de sprijinul fiecăruia dintre dumneavoastră. Fac un apel către toți câmpinenii să nu blocheze căile de acces către platformele de gunoi și să ofere sprijin echipelor de salubritate și Poliției Locale. Este esențial să păstrăm aceste căi libere pentru a facilita intervențiile de curățenie și pentru a evita acumulările de deșeuri.
Această campanie este despre responsabilitate și respect față de locurile în care trăim cu toții. Împreună putem crea un oraș curat, sănătos și plăcut pentru fiecare locuitor, indiferent de zona în care trăiește.
Vă mulțumesc anticipat pentru înțelegere, sprijin și pentru dorința de a ne implica împreună în îmbunătățirea spațiului comun!”
Irina Mihaela Nistor
Primar Câmpina

Sunt șapte ani și patru luni de la semnarea contractului de finanțare pentru proiectul privind eficientizarea energetică a Spitalului Municipal Câmpina. După șapte ani și patru luni, proiectul nu este finalizat!

În noaptea de sâmbătă spre duminică, în jurul orei 1.15, pe DN1B, în Prahova, a avut loc un accident rutier mortal.

În zona blocului E3 de pe Strada Erupției din Câmpina au fost sesizate / măsurate emanații de gaze din zona parcării, măsurători efectuate cu autolaboratorul mobil al SC Distrigaz Sud Rețele.

După ce am publicat materialul prcedent în care semnalam prezența la Valea Doftanei a unei ursoaice și a celor trei pui ai ei, au fost unii care au pus sub semnul îndoielii veridicitatea imaginilor.