La finalul săptămânii viitoare, pe 13 și 14 iulie 2024, la Cornu va avea loc etapa a 3-a a Campionatului Național RoDrift. Totodată, se împlinesc și zece ani de la înființarea RoDrift, prilej cu care nu vor lipsi surprizele și momentele memorabile.
Acest eveniment sportiv coincide cu organizarea la Cornu a Festivalului ”Florilor de tei”, astfel că este de așteptat ca una dintre cele mai frumoase comune din România să fie luată cu asalt în week-end-ul viitor.
Organizatorii Campionatului Național RoDrift promit că pe un circuit stradal spectaculos (video), plin de provocări, cei mai talentați piloți se vor întrece în bătălii pline de suspans.
Primele două etape au avut loc la București, în zona Arena Națională, și pe circuitul Transilvania Motor Racing, de lângă Tg. Mureș, următoarea etapă după cea de la Cornu fiind programată pe 17 august, pe TransRarău.
Pentru etapa de la Cornu, biletele se găsesc pe secțiunea special dedicată - rodrift.ro.
Darius Petrescu are 15 ani, de cinci ani joacă la CS Câmpina, în grupa antrenorului Roberto Opatchi, și în ciuda unui viitor fotbalistic promițător, a ales să renunțe la fotbal.
Majoriatea echipelor au început pregătirile, iar week-end-ul care urmează va fi unul plin, cele mai multe dintre echipe având deja programate meciuri de verificare.
Miercuri, 23 iulie, de la ora 13.00, la magazinul Altex din Câmpina, Bulevardul Nicolae Bălcescu, zona complex Kaufland, va fi un mare eveniment, aici poposind doi foști jucători legendari ai României - Miodrag Belodedici și Marius Niculae.
Într-o atmosferă plină de energie și inspirație, a fost dat startul oficial a celei de-a doua ediții a prestigioasei competiții internaționale școlare ESSF Combat Games 2025.