Primăria Poiana Câmpina a încheiat un parteneriat cu Asociația de Dezvoltare Intercomunitară - ADI Managementul Deșeurilor, în baza căruia populația primește gratuit pubele noi de gunoi și recipiente pentru compostarea deșeurilor vegetale.
Practic, de aceste recipiente beneficiază familiile care au contract cu operatorul de salubritate Floricon Salub. Fiecare familie primește o pubelă cu o capacitate de 120 litri și un compostor cu o capacitate de 240 litri. În total vor fi distribuite 1.122 pubele pentru gunoiul menajer și 1.347 unități de compostare individuală. Potrivit primarului Alin Moldoveanu, în baza aceluiași parteneriat cu ADI Deșeuri, Primăria Poiana Câmpina a primit și 57 de containere pentru colectarea selectivă a deșeurilor, fiecare cu o capacitate de 1.100 litri. Aceste containere pentru colectare selectivă vor fi amplasate în mai multe locații din comună. La Poiana Câmpina, programul de colectare selectivă a deșeurilor a fost implementat începând cu anul 2013, când au fost amenajate primele platforme și aduse primele containere pentru PET-uri, sticlă și metal. Există deja opt locații unde sunt amplasate astfel de containere, urmând să fie amenajate acum și altele.
Am reunit oferte privind meniul zilei la restaurante din Câmpina și împrejurimi.
În după-amiaza zilei de sâmbătă, 31 mai 2025, pompierii câmpineni au fost solicitați la o intervenție mai puțin obișnuită.
Agenția Matos Imobiliare din Câmpina vine mereu cu inovații într-un domeniu cu reguli destul de precise.
În zi de mare sărbătoare creștină, Înălțarea Domnului, la Școala Gimnazială Centrală din municipiul Câmpina a avut loc evenimentul "Miresme de mai", parte a Proiectului de cooperare instituțională "Ateliere și experiență" - ediția a XIV-a.