Rar vezi un meci de fotbal, la orice nivel, în care oaspeții să conducă cu 2-1, să aibă doi oameni în plus pe teren și să piardă cu 3-2.
S-a întâmplat vineri după-amiază, în uvertura etapei a 7-a din Liga A Prahova, la meciul dintre CS Câmpina și CS Cornu.
Oaspeții au fost cei care au deschis scorul, prin Cotolan, în minutul 20, au fost egalați dintr-un penalty transformat de Bobeică, în minutul 24, și contestat îndelung de oaspeți, după care elevii lui Vali Negoiță au preluat conducerea, în minutul 60, prin Băcioiu, cu un șut senzațional din margine, de la peste 35 metri.
Repriza secundă începuse cu eliminarea stupidă a lui Bej, în minutul 47, pentru două ”galbene”. După numai câteva minute, în minutul 58, și Burlacu a luat calea vestiarelor, tot pentru două ”galbene” și se părea că misiunea cornenilor este una facilă... Câmpinenii s-au ambiționat, au profitat de o anume apatie în jocul cornenilor, o cădere mai degrabă în plan psihic, au egalat prin G. Dumitru (min. 84) și chiar au preluat conducerea prin M. Gheorghe (min. 86), întorcând un rezultat la care foarte puțini se mai așteptau.
CS Câmpina a evoluat în formula: Cord - Bărcănescu, Burlacu, Bej, Nichifor (90+1 Tocitu), Dedu, M. Gheorghe (90+2 Vl. Dumitru), G. Ghiță, G. Dumitru (90 Lăutaru), Bobeică (65 Crețu), A. Dumitrescu (53 Amar).
Runda viitoare, CS Câmpina merge pe terenul ”lanternei roșii”, Unirea Cocorăștii Colț

Echipa de juniori sub 19 ani a CS Câmpina, antrenată de Roberto Opatchi, își reia antrenamentele luni, 29 iunie. De asemenea, s-a stabilit și programul primelor jocuri amicale, programul putând suferi, totuși, unele modificări.

În zilele de 20 și 21 iunie a avut loc Campionatul Municipiului București la atletism, competiție la care au fost prezenți și mai mulți sportivi de la CSS „Constantin Istrati” Câmpina.

De unde, la un moment dat, Câmpina avea o serie întreagă de terenuri de sport, de aveai de unde alege, acum, se suferă acut la acest capitol.

La finalul acestei săptămâni s-a desfășurat o nouă etapă, a 5-a, a Campionatului Național Individual de Motocros, la start aliniindu-se și mai mulți sportivi de la clubul câmpinean Lido.