La Cernăuți, în Ucraina, a avut loc în zilele de 24 și 25 octombrie, concursul de muzică populară românească ”În grădina cu flori multe”, ajuns la ediția a XVIII-a.
Dincolo de granițele României, într-o zonă afectată de război, concursul a fost o adevărată oază de bucurie, un moment de emoție, care să meargă la inimă.
Surorile Alexandra și Florina Jinga, din Câmpina, pregătite de cunoscuta interpretă de muzică populară Ofelia Hărănguș, au obținut Premiul I la Secțiunea Duet. La o altă secțiune a concursului, cea destinată soliștilor vocali, Alexandra Jinga, Florina Jinga și Maria Antonia Robescu, aceasta din urmă, din Telega, pregătită tot de Ofelia Hărănguș, au obținut Premiul al II-lea.
La concursul internațional de muzică populară românească de la Cernăuți au fost prezenți concurenți din România, Republica Moldova, Ucraina și Italia. Concursul a fost organizat de Centrul bucovinean de artă pentru conservarea și promovarea culturii tradiționale românești, în parteneriat cu Asociația ”Tezaur bucovinean”, Școala Populară de Artă și Civilizație Românească ”Ciprian Porumbescu” din Cernăuți, cu sprijinul Departamentului pentru românii de pretutindeni din cadrul Guvernului României.

UPDATE - Din păcate, cu toate eforturile medicilor, șoferul autoturismului a decedat. Avea 68 de ani.

Liceul Tehnologic "Constantin Istrati" din Câmpina găzduiește în această săptămână o serie de conferințe dedicate programului "Școala altfel". Prima dintre ele a fost susținută de profesorul Nicolae Geantă - "Decalogul iubirii".

UPDATE - Poliția Prahova a anunțat, marți dimineață, că minora a revenit acasă. Precizăm că fata are domiciliul în satul Urleta din comuna Bănești.
O adolescentă de 15 ani, din municipiul Câmpina, este căutată de poliție după ce a plecat de acasă și nu a mai revenit. Fata se numește Alicia Gabriela Necula.

Fundația Națională pentru Civilizație Rurală "Niște țărani", fondată de scriitorul Dinu Săraru în urmă cu mai bine de un sfert de veac, oferă anual premii celor care duc mai departe tradițiile românești.