CONTACT
https://www.matosimobiliare.ro/
https://sanconfind.ro/
https://floricon.ro/
https://www.soceram.ro/

Asociația Municipiilor din România solicită bani Ministerului Sănătății pentru organizarea centrelor de vaccinare

- Actualitate -

Asociația Municipiilor din România solicită bani Ministerului Sănătății pentru organizarea centrelor de vaccinare

Pentru vaccinarea populației împotroiva COVID-19 s-a solicitat administrațiilor locale punerea la dispoziție de spații și organizarea de centre de vaccinare. Numai că toate cheltuielile legate de organizarea acestor centre, conform unui proiect de Ordonanță de Urgență, ar trebui suportate de la bugetele locale, ceea ce a creat o serioasă nemulțumire în rândul aleșilor locali din întreaga țară. Asociația Municipiilor din România, din al cărei Comitet Director face parte și primarul municipiului Câmpina, Alin Moldoveanu, a fost prima care a reacționat.

Astfel, prin intermediul unui comunicat de presă, Asociația Municipiilor din România precizează:
”Având în vedere prevederile proiectului Ordonanței de Urgență inițiat de către Ministerul Sănătății cu privire la unele măsuri pentru organizarea, dotarea și operaționalizarea centrelor de vaccinare, precum și pentru plata personalului medico-sanitar și auxiliar care își desfășoară activitatea în cadrul centrelor de vaccinare, Asociația Municipiilor din România:
1. Constată ignorarea de către Ministerul Sănătății a principiului potrivit căruia nici o alocare de atribuții în sarcina administrației publice locale să nu fie realizată fără o alocare financiară corespunzătoare!
Potrivit art. 6 din proiectul OUG:
(1) Pentru funcționarea centrelor de vaccinare împotriva COVID 19, din bugetul autorităților administrației publice locale se asigură fondurile necesare asigurării finanțării următoarelor categorii de cheltuieli:
a. pentru organizarea, dotarea și operaționalizarea centrelor de vaccinare;
b. pentru plata personalului medico-sanitar și auxiliar care își desfășoară activitatea în cadrul centrelor de vaccinare împotriva COVID 19 organizate cu această destinație în alte locații în afara unităților sanitare.
Asociația Municipiilor din România a susținut și susține principiul european al subsidiarității, potrivit căruia decizia trebuie să fie luată de către autoritatea administrației care se află cel mai aproape de cetățean, cu descentralizarea și alocarea resurselor financiare aferente.
2. Solicită Ministerului Sănătății asigurarea resursei financiare aferente pentru organizarea, dotarea și operaționalizarea centrelor de vaccinare precum și pentru plata personalului medico-sanitar și auxiliar care își desfășoară activitatea în cadrul centrelor de vaccinare, indiferent de locație.
Asociația Municipiilor din România arată faptul că bugetele administrațiilor publice locale se vor adopta la 45 de zile de la adoptarea legii bugetului de stat pentru anul 2021 (cel mai probabil martie, aprilie, 2021). De asemenea, cheltuielile aferente procesului de vaccinare transferate fără resursă financiară în sarcina administrațiilor publice locale vor împiedica administrațiile locale să asigure finanțarea corespunzătoare a altor obligații și servicii legale oferite cetățenilor.
Asociația Municipiilor din România reafirmă implicarea pragmatică a primarilor în susținerea și operaționalizarea procesului de vaccinare pe care îl consideră de interes național, de protejare a sănătății publice și extrem de important în procesul de revenire la starea de normalitate pe care am avut-o înainte de pandemie. Dar, în egală măsură, solicită Ministerului Sănătății asumare de responsabilități, nu doar transfer de atribuții către administrația locală, fără asigurarea resursei financiare aferente”.

La nivelul municipiului Câmpina, după cum v-am mai informat, există deja două centre de vaccinare pentru cadrele medicale - la Spitalul Municipal Câmpina și la Spitalul de Psihiatrie Voila, iar administrația locală a propus ca vaccinarea populației să se desfășoară în alte două centre, care urmează a fi amenajate la Casa de Cultură ”Geo Bogza” și Casa Tineretului.


09 Jan 2021 21:41 4585 vizualizari


Comentarii






358 vizualizari 26 Mar 2026 22:02 Poliția Locală Câmpina va fi instituția cea mai afectată de disponibilizările de personal din administrație

Poliția Locală Câmpina va fi instituția cea mai afectată de disponibilizările de personal din administrație

Valul de disponibilizări din administrația locală, despre care s-a tot vorbit în ultima vreme, nu e chiar un val, ci mai degrabă o undă. Și ne vom referi în continuare strict la exemplul municipiului Câmpina, unde din 269 de posturi trebuie să rămână 205. Numai că nu toate cele 269 de posturi sunt ocupate, ci doar 222. Deci reducerile de personal ar urma să afecteze 17 angajați.

citeste mai mult
2129 vizualizari 26 Mar 2026 13:11 Oprirea apei în zona Câmpina a fost amânată! Nu știe nimeni pentru când...

Oprirea apei în zona Câmpina a fost amânată! Nu știe nimeni pentru când...

Discuțiile furtunoase privind provocarea unei noi crize a apei în zona Câmpina au dus la amânarea lucrărilor solicitate de ESZ Prahova.

citeste mai mult
358 vizualizari 26 Mar 2026 12:02 La Câmpina va avea loc primul târg de orientare profesională pentru liceeni. Un eveniment de excepție

La Câmpina va avea loc primul târg de orientare profesională pentru liceeni. Un eveniment de excepție

Poate știați sau poate nu, în cadrul Colegiului Național "Nicolae Grigorescu" din Câmpina există un club educațional care se numește NextStep, coordonat de elevi cu sprijinul instituțional al școlii.

citeste mai mult
3522 vizualizari 26 Mar 2026 11:51 Oprirea apei la Câmpina și împrejurimi. Cele două zile anunțate fără apă pot deveni... minim șase! Prefectura a solicitat amânarea lucrărilor după Paște

Oprirea apei la Câmpina și împrejurimi. Cele două zile anunțate fără apă pot deveni... minim șase! Prefectura a solicitat amânarea lucrărilor după Paște

Anunțul ESZ Prahova privind oprirea apei pentru minimum 48 ore începând cu luni, 30 martie, ora 00.30, a creat numeroase discuții și a ridicat multe semne de întrebare inclusiv din partea autorităților județene.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2026 Câmpina TV