În Monitorul Oficial nr. 268/31 martie 2020 a fost publicată Ordonanța de Urgență 34 a Guvernului României, act normativ care modifică regimul stării de urgență și regimul stării de asediu. Una dintre modificările importante se referă la majorarea substanțială a amenzilor pentru cei care nu respectă prevederile ordonanțelor militare emise în perioada stării de urgență. Mai mult, pe lângă amendă, persoanelor sancționate li se pot confisca și bunurile și este vorba în special despre agenții economici, cărora li se poate suspenda și activitatea în cazul nerespectării prevederilor legale.
Art. 28. — (1) Nerespectarea prevederilor art. 9 constituie contravenție și se sancționează cu amendă de la 2.000 lei la 20.000 lei, pentru persoane fizice, și de la 10.000 lei la 70.000 lei, pentru persoane juridice.
(2) Pe lângă sancțiunea contravențională principală prevăzută la alin. (1), în funcție de natura și gravitatea faptei, se pot aplica și una sau mai multe dintre următoarele sancțiuni contravenționale complementare, prevăzute în ordonanțele militare:
a) confiscarea bunurilor destinate, folosite sau rezultate din contravenție;
b) interzicerea accesului prin aplicarea sigiliului de către organele abilitate;
c) suspendarea temporară a activității;
d) desființarea unor lucrări;
e) refacerea unor amenajări.
De asemenea, ordonanța mai prevede suspendarea transparenței decizionale și a dialogului social în privința unor proiecte de acte normative, pe perioada stării de urgență:
Art. 33 (1) Pe perioada stării de asediu sau a stării de urgență, normele legale referitoare la transparența decizională și dialogul social nu se aplică în cazul proiectelor de acte normative prin care se stabilesc măsuri aplicabile pe durata stării de asediu sau a stării de urgență ori care sunt o consecință a instituirii acestor stări.

UPDATE - La ora 22.00, avaria electrică a fost rezolvată și se reia alimentarea cu apă.
O avarie la rețeaua electrică prin care se alimentează stația de pompe Doftana a HidroPrahova a generat probleme în alimentarea cu apă a unei porțiuni din cartierul Voila.

Instanța din cadrul Judecătoriei Câmpina a admis vineri seara propunerea Parchetului privind arestarea preventivă a președintelui CS Câmpina, Adrian Stoican, pentru 30 de zile.

În cadrul unui proiect mai amplu, cu fonduri europene, care presupune eficientizarea energetică a trei blocuri, inclusiv panouri fotovolatice și montarea de stații de încărcare auto, zilele trecute au apărut primele stații de încărcare pentru autovehicule electrice.

„Diversele” de la finalul fiecărei ședințe ordinare a Consiliului Local Câmpina au devenit un loc de bălăcăreală, prilejul unora doar de a se auzi, de a-și „crea” material pentru atacuri viitoare ale adversarilor politici. Rar se mai întâmplă să auzim din partea aleșilor locali probleme concrete.