Asemeni tuturor subunităților din cadrul ISU Prahova, Detașamentul de Pompieri Câmpina și-a deschis ieri porțile pentru copii, dorind astfel să marcheze ziua de 1 Iunie printr-o întâlnire directă cu cei mici. Iar copiii nu au întârziat să apară, fie însoțiți de părinți ori bunici, fie singuri, cu frații mai mici sau cu prietenii.
Pompierii au fost întotdeauna printre cei mai dragi parteneri ai copiilor atât în cadrul programului "Școala altfel", cât și la "Ziua porților deschise". Copiii vin cu mare plăcere pentru a vedea dotările pompierilor - autospecialele de lucru cu apă și spumă, echipamentul de protecție folosit de pompieri la intervenții, dotările specifice utilizate la descarcerare, ambulanțele Smurd etc. Pe lângă posibilitatea de a vedea dotările pompierilor, copiii au primit și informații adecvate vârstei și nivelului lor de cunoștințe, informații referitoare la munca salvatorilor profesioniști, la misiunile lor, dar și la regulile minime pe care ar trebui să le respecte fiecare dintre noi în cazul producerii unor situații de urgență.

Vineri, 29 mai 2026, ora 17.30, la Librăria Elstar din Câmpina va avea loc lansarea volumului de poezie „Câmpina, dincoace de Bănești”, semnat de Gabriel Alexe.

Premium Tenis Club Câmpina dorește să le ofere celor mici o experiență de neuitat chiar de ziua lor, Ziua Internațională a Copiilor.

Ca în fiecare an, Librăria Elstar îi invită pe copii să petreacă o zi plină de culoare, zâmbete și magie. Anul acesta, Ziua Internațională a Copilului va fi sărbătorită la Elstar Câmpina în avans, pe 31 mai 2026, între orele 10.00-14.00.

Asociația Câmpina Curată va organiza sâmbătă, 13 iunie, pe un traseu urban, Crosul Câmpina Curată.