Suma alocată în acest an pentru bursele școlare este de 822.000 lei, cu aproape 300.000 lei mai mare față de cea repartizată anul trecut. Și asta pentru că, în 2017, administrația locală a majorat cuantumul unor burse.
Vă reamintim că, de la bugetul local, se plătesc:
- bursa de performanță (200 lei pe lună)
- bursa de merit - 120 lei pe lună (față de 100 lei cât era în anii precedenți)
- bursa de studiu - 100 lei pe lună (față de 80 lei cât era până acum)
- bursa socială - 80 lei pe lună (față de 50 lei în anii precedenți).
Bursele de performanță, de merit și de studiu se acordă doar în perioada desfășurării cursurilor școlare, iar bursa socială se acordă din ianuarie până în decembrie, deci inclusiv pe perioada vacanțelor.
La ședința de la sfârșitul lunii aprilie, Consiliul Local Câmpina a aprobat și repartizarea pe unități de învățământ a banilor pentru burse, astfel:
- Colegiul Național "Nicolae Grigorescu" - 172.000 lei
- Colegiul Tehnic "Constantin Istrati" - 65.000 lei
- Colegiul Tehnic Forestier - 110.000 lei
- Liceul Tehnologic Energetic - 114.000 lei
- Liceul Tehnologic Mecanic - 48.000 lei
- Școala Gimnazială "Ion Câmpineanu" - 66.000 lei
- Școala Gimnazială Centrală - 66.000 lei
- Școala Gimnazială "B.P. Hasdeu" - 78.000 lei
- Școala Gimnazială "Al.I. Cuza" - 103.000 lei
Conducerile unităților de învățământ vor nominaliza beneficiarii burselor în funcție de criteriile aprobate de Consiliul Local în baza Ordinului 5576/2011 al Ministerului Educației.

Restricțiile de trafic anunțate pentru miercuri, 12 august, pe Strada Orizontului din Câmpina, se prelungesc până la ora 21.00.

Poliția Locală continuă acțiunile de prevenire și combatere a faptelor de abandonare și eliminare necorespunzătoare a deșeurilor pe domeniul public, cu precădere în zonele periferice ale localității și în albiile râurilor, zone vulnerabile la astfel de practici.

La data de 11 august 2026, polițiștii din cadrul Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase al Inspectoratului Județean de Poliție Prahova, sub coordonarea procurorului din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Sinaia, au desfășurat o acțiune pentru documentarea activității infracționale într-un dosar penal privind săvârșirea infracțiunilor de braconaj și nerespectarea regimului armelor și munițiilor.

America nu este țara tuturor posibilităților, România este! Credeați că le-ați văzut pe toate? Ei bine, a apărut ceva și mai și: CFR cere chirie Poliției Transporturi pentru spațiile pe care le exploatează cu titlul gratuit!