La sfârșitul săptămânii trecute, pe platforma Petroutilaj de la Poiana Câmpina a avut loc concursul de forță STRONGMAN, organizat de Strongman România, cu sprijinul lui Mircea Pârjol și Adrianei Geamănu, sportivi de talie mondială, cu rezultate remarcabile la concursurile internaționale de strongman. Printre concurenți s-a numărat și câmpineanul Laurențiu Mîncu (27 ani), care la finalul celor cinci probe ale competiției a urcat pe treapta a treia a podiumului.
Strongman este un sport de forță, un sport în care competitorii își forțează, practic, limitele. Un sport care prinde tot mai mult teren și în România. Efortul este suprauman, iar cei ce practică acest sport sunt foarte puternici și bine antrenați. Iată probele concursului de la Poiana Câmpina: tractarea unui camion de 8 tone, super-jugul de 260 kg, ridicarea bușteanului, căratul unor valize (110 kg în fiecare mână), îndreptări cu haltera (greutatea crește progresiv și începe de la 180 kg).
Arbitrii competiției de la Poiana Câmpina au fost Mircea Pârjol, Adriana Geamănu și Ramon Casagranda, iar podiumul a arătat astfel: locul I - Alexandru Cristolovean, locul al II-lea - Robert Topârceanu, locul al III-lea - Laurențiu Mîncu. Alături de concurenții din România și de organizatori s-a aflat și o delegație din Bulgaria, formată din trei sportivi (Martin Mihailov, Martin Gabov și Valter Petkov) și președintele federației de profil din țara vecină - Miron Jordanov. În România încă nu există o federație de strongman, dar s-au înființat mai multe cluburi de profil, iar sportivii români obțin rezultate importante la competițiile internaționale.
Concursul de la Poiana Câmpina a fost organizat cu sprijinul primarului Alin Moldoveanu, care în nume personal a sponsorizat cazarea sportivilor din țară și o parte din premiile acordate.

La finalul acestei săptămâni a avut loc etapa a doua a Campionatului Național de Juniori, toate categoriile, la care CSS Constantin Istrati Câmpina a avut zece sportivi participanți. A fost ultima competiție importantă înaintea finalelor din sezonul de iarnă, finale care se vor desfășura la sfârșitul lunii februarie și în prima parte a lunii martie.

Meci echilibrat și pasionant oferit de CS Câmpina și Gloria Buzău într-o nouă rundă a Campionatului Național de Handbal feminin pentru juniori II.

Pe terenul sintetic de la Căminul Petrol a continuat șirul meciurilor amicale disputate în cursul zilei de sâmbătă.

Echipa feminină de handbal juniori III a CS Câmpina nu a putut juca la Câmpina în această etapă meciul de pe teren propriu, din cauza faptului că Sala ”Grigorescu” a fost ocupată de un concurs de robotică.