De la 1 ianuarie 2022, tarifele pentru colectarea, transportul și depozitarea deșeurilor de la populație și agenții economici au fost majorate în cele 11 comune care fac parte din zona 7 a județului și unde operator este Floricon Salub. Cele 11 comune sunt: Adunați, Bănești, Brebu, Cornu, Poiana Câmpina, Provița de Jos, Provița de Sus, Secăria, Șotrile, Talea și Telega.
Noile tarife au fost aprobate de ADI Deșeuri în decembrie 2021 și sunt valabile, după cum spuneam, de la 1 ianuarie 2022 și sunt următoarele:
- 12,35 lei/persoană/lună (TVA inclus) pentru utilizatorii - persoane fizice care colectează separat gunoaiul (în cele 4 fracții)
- 16,18 lei/persoană/lună (TVA inclus) pentru utilizatorii - persoane fizice care colectează în amestec
- 432,09 lei/tonă (fără TVA) pentru utilizatorii - persoane juridice care colectează separat (în cele 4 fracții)
- 600,32 lei/tonă (fara TVA) pentru utilizatorii - persoane juridice care colectează în amestec
Vă reamintim care sunt cele patru fracții la colectarea selectivă a deșeurilor: plastic/metal, hârtie/carton, sticlă, deșeuri reziduale (amestecate, menajere).

Până pe 3 august, persoanele interesate pot depune propuneri la proiectul de regulament pentru acordarea finanțărilor nerambursabile în baza Legii 350.

Primăria Câmpina a anunțat că, în contextul lucrărilor de reabilitare a rețelei de canalizare, pe Strada Maramureș vor fi impuse restricții temporare de circulație, astfel:

Sala de sport de la Școala Gimnazială "B.P. Hasdeu" din Câmpina a fost construită în cadrul unui proiect cu fonduri europene în valoare totală de 16.260.252,36 lei, finanțat prin POR 2014-2020.

Probabil s-a dorit o acțiune de toaletare, dar a rezultat „asasinarea” unor copaci... S-a întâmplat la Câmpina, în curtea fostei gădinițe de pe Strada Griviței, în apropierea Casei de Cultură „Geo Bogza”. Precizăm că vorbim despre o proprietate privată.