CONTACT
https://www.matosimobiliare.ro/
https://www.soceram.ro/

De 1 Decembrie 2018, la Poiana Câmpina va fi inaugurată "Aleea Domnitorilor", pe care se vor afla busturile unor mari oameni de stat din istoria națională

- Actualitate -

De 1 Decembrie 2018, la Poiana Câmpina va fi inaugurată

Un eveniment deosebit va avea loc în comuna Poiana Câmpina, pe 1 Decembrie. Pe strada care duce la gară, în apropierea Parcului "Mareșal Averescu", mai exact între stadion și parc, vor fi amplasate (și dezvelite de Ziua Națională a României) busturile a șapte domnitori, personalități marcante în istoria poporului român. Iar în aceeași zi și la aceeași oră (9.00), un eveniment similar se va desfășura și la Zaim, în Republica Moldova, localitate înfrățită cu Poiana Câmpina. Și aici va fi inaugurată o Alee a Domnitorilor.

La Poiana Câmpina, pe postamentele realizate în ultimele zile, vor fi amplasate busturile lui Burebista - întemeietorul statului dac, Mircea cel Bătrân – domnul Țării Românești, Vlad Țepeș - domn al Țării Românești, Ștefan cel Mare – domnul Moldovei, Mihai Viteazul – domn al Țării Românești și primul unificator al principatelor române, Alexandru Ioan Cuza - primul domnitor al Principatelor Unite și al statului național România, Regele Ferdinand I – întregitorul României Mari. Sunt busturi realizate în lemn, cu drujba, de Gabriel Cernat, un tânăr din Poiana Câmpina, finalist al concursului "Românii au talent". Sunt busturi comandate și plătite de primarul din Poiana Câmpina, Alin Moldoveanu, care apoi le-a donat în nume personal comunei, pentru a fi amplasate pe domeniul public și inaugurate de Ziua Națională.
"Mi-am dorit foarte mult ca Poiana Câmpina să rămână cu ceva din Anul Centenarului. De aceea, am dăruit comunei aceste busturi ale unor domnitori care au pus bazele istoriei noastre ca țară și ca popor. Am vrut s
ă marcăm într-un mod aparte împlinirea a 100 de ani de la Marea Unirea de la 1 Decembrie 1918 și asta nu doar la Poiana, ci și la Zaim, la frații noștri de peste Prut. Este un dar de suflet pe care îl fac pentru Zaim. Nu vreau o înfrățire care să rămână doar pe hârtie, mai ales că îi simt foarte apropiați pe locuitorii din Zaim, iar ei au aceleași sentimente pentru noi. Sunt cu adevărat frații noștri și 1 Decembrie este o zi importantă și pentru ei", ne-a declarat primarul Alin Moldoveanu.
La Zaim, pe Aleea Domnitorilor se vor afla busturile lui Mircea cel Bătrân, Alexandru cel Bun, Ștefan cel Mare, Mihai Viteazul, Vlad Țepeș și Alexandru Ioan Cuza. Vor fi inaugurate pe 1 Decembrie 2018, în cinstea Centenarului Marii Uniri și pentru a se reaminti faptul că Basarabia a fost prima provincie care atunci, în 1918, s-a unit cu România pentru a forma România Mare.

De 1 Decembrie, pe lângă inaugurarea busturilor domnitorilor, la Poiana Câmpina va avea loc și un moment artistic susținut de elevi de la Școala Gimnazială "Învățător Ion Mateescu" din localitate și de Ansamblul Folcloric "Poienița".


22 Nov 2018 20:12 11917 vizualizari


Comentarii






  • 03.12.2018 16:14 balmus IL ROG PE DL GABRIEL CERNAT SA PRIMEASCA SI DIN PARTEA MEA , FELICITARI SINCERE , PENTRU TALENTUL SAU SI PENTRU MUNCA DEPUSA PENTRU CREAREA BUSTURILOR DOMNITORILOR NOSTRI , CREATIE CARE INFRUMUSETEAZA COMUNA NOASTRA ! DEASEMENI , SINCERE FELICITARI PRIMARULUI NOSTRU , PENTRU INITIATIVA SA LAUDABILA !
  • 02.12.2018 15:01 Renate Felicitări d-le Moldoveanu!Știu că a-ți făcut mult mai multe pentru Poiana Câmpina!Vă felicit încă odată și poate învățați și alți primari cum se fac lucruri bune😉
  • 23.11.2018 20:33 marin balmus VA ADRESEZ RUGAMINTEA DE A INTRVENI PE LINGA Dl PRIMAR POIANA CIMPINA SA PROTEJEZE LOCUITORII COMUNEI POIANA CIMPINA Nr. 73 DE URMARILE TERORIZANTE ALE LUCRARILOR DE CANALIZARE NETERMINATE /nemaivorbind de asfaltarea promisa /.Poate fotografiati cu Dl Primar ! MULTUMESC !
  • 22.11.2018 21:17 Magda Super idee! Bravo! Asta inseamna sa cinstesti tara si inaintasii, nu fasole cu carnati cum face Tiseanu!
794 vizualizari 17 Jan 2026 11:00 La doi ani de la inaugurare, sala de sport de la Școala ”B.P. Hasdeu” din Câmpina nu poate fi folosită!

La doi ani de la inaugurare, sala de sport de la Școala ”B.P. Hasdeu” din Câmpina nu poate fi folosită!

În ianuarie 2024, an electoral cu mize mari, a fost inaugurată sala de sport a Școlii Gimnaziale ”B.P. Hasdeu” din Câmpina, o investiție dintr-un proiect mai amplu, care includea extinderea și modernizarea școlii. Valoarea totală a proiectului - peste 16,2 milioane lei (în jur de 3,2 milioane euro).

citeste mai mult
378 vizualizari 17 Jan 2026 09:05 Incendiu violent la un depozit de furaje din Prahova

Incendiu violent la un depozit de furaje din Prahova

Un incendiu de vegetație uscată a fost semnalat în cursul nopții trecute, în jurul orei 00.30, printr-un apel la numărul unic de urgență 112, pe raza localității Fulga.

citeste mai mult
496 vizualizari 16 Jan 2026 21:50 ANAF scoate la licitație două picturi ”Car cu boi” ale maestrului Nicolae Grigorescu

ANAF scoate la licitație două picturi ”Car cu boi” ale maestrului Nicolae Grigorescu

Două picturi semnate de Nicolae Grigorescu sunt scoase la licitație de prestigioasa Casă de licitații Artmark.

citeste mai mult
1544 vizualizari 16 Jan 2026 21:28 Pe 18 februarie va avea loc licitația pentru Opelul Insignia achiziționat de fostul primar al Câmpinei, Horia Tiseanu

Pe 18 februarie va avea loc licitația pentru Opelul Insignia achiziționat de fostul primar al Câmpinei, Horia Tiseanu

La ședința Consiliului Local de la finalul lunii noiembrie a anului trecut s-a aprobat scoaterea din funcțiune și valorificarea prin licitație a autoturismului Opel Insignia, aparținând Primăriei Câmpina.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2026 Câmpina TV