Pe rețele de socializare au apărut imagini cu lacul de acumulare Paltinu, situat pe Valea Doftanei, sursa de apă pentru zona Câmpina și Ploiești. Specialiștii de la Apele Române susțin că nivelul lacului a ajuns la 58% din capacitatea sa.
Din imagini se poate vedea foarte clar nivelul îngrijorător de scăzut al lacului de acumulare, principalul motiv fiind acela al secetei prelungite. Pe malurile lacului, mai ales în zonele ceva mai line, s-au format adevărate plaje. Dacă nivelul lacului de acumulare va continua să scadă, nivelul de îngrijorare va crește...
Barajul Paltinu a fost construit între anii 1966-1971, iar între anii 1976 și 1982 au avut loc lucrări de consolidare a barajului. Lacul de acumulare are un volum de 301.000 metri cubi.

În cadrul ședinței ordinare a Cosiliului Local Câmpia de joi, 27 august, se va afla pe ordinea de zi și un proiect care presupune trecerea din domeniul privat în domeniul public al municipiului a blocului de nescesitate.

Amenajarea aleilor, parcării și dotarea capelei de la Cimitirul „Lumina” este unul dintre proiectele administrației câmpinene care durează de mulți ani. Acum, primarul Irina Nistor a anunțat că toate aceste lucrări sunt mai aproape de finalizare.

Joi, 27 august, va avea loc ședința ordinară a Consiliului Local Câmpina, iar pe ordinea de zi se află și un proiect privind concesionarea prin licitație publică a ștrandului și a terenului de minifotbal de la Casa Tineretului, cu toate anexele aferente.

Următorul exercițiu financiar cu proiecte derulate cu fonduri europene va avea loc în perioada 2028-2034. Pare un termen destul de îndepărtat, dar bazele se pun încă de pe acum, așa că Primăria Câmpina a lansat o provocare către câmpineni invitându-i să propună proiecte.