Sediul Electromontaj, de pe Strada Golești, este una dintre clădirile frumoase din Câmpina, care păreau părăsite, din păcate. Și asta cam de mulți ani. Situația pare acum să se schimbe.
Zilele trecute, reprezentanții societății Electromontaj au demarat procedurile necesare pentru o serie de lucrări la sediul lor din Strada Golești. Astfel, se dorește anveloparea clădirii, sistematizarea și curățarea întregului spațiu și probabil că o astfel de acțiune nu ar fi fost declanșată dacă nu s-ar avea în vedere un pas următor, care ar putea fi închirierea sau chiar vânzarea spațiului respectiv. Orice se va întâmpla ulterior, important este ca acest loc să nu mai arate ca unul părăsit, așa cum se întâmplă acum. Lucrările la clădirea Electromontaj de pe Strada Golești vor începe mâine, 1 iunie, și sunt programate a se desfășura pentru o perioadă de 60 zile.

Pe platoul din fața Casei Tineretului, în perioada 2-5 aprilie va fi deschis publicului Happy Market, practic, primul Târg de Florii găzduit de Câmpina.

La intersecția străzilor Petrolistului și Sălaj, undeva prin spatele Autogării, există un teren care este mai mereu ocupat de mașini.

La sfârșitul lunii februarie a făcut multă vâlvă un dosar al pariurilor în care a fost implicată echipa prahoveană din Liga a 3-a, CS Păulești.

La ultima ședință a Consiliului Local Câmpina, cea de joi, 26 martie 2026, în fața consilierilor a venit Mihaela Drăghici, unul dintre foarte puținii meșteșugari din Câmpina, cunoscută de noi toți, de mulți ani, pentru "Șoapte de lavandă".