Primele jocuri oficiale de fotbal la nivelul județului Prahova au avut loc în acest week-end, odată cu primul tur al Cupei României, faza județeană.
Pe stadionul ”Rafinăriei” s-au întâlnit echipele Sportul Câmpina și CS Șotrile, care au oferit un spectacol agreabil, un meci frumos pentru acest nivel. Câmpinenii au fost cei care au dominat mai mult, au fost mai prezenți și mai periculoși în fața porții adverse. Singurul gol al partidei a fost marcat de George Radu, același jucător putând să mai marcheze o dată, pe final, dar a trimis mingea în bară.
Antrenorii Marius Pălăncianu și Philip Basma au trimis în teren pentru Sportul Câmpina pe: Pop - Biro, Horja, Stanciu, Coman. Țigănuș, D. Dogaru, Cafadaru, M. Dogaru, G. Radu, Rădulescu. Au mai jucat: Bețivu, A. Burloiu, M. Popescu, Popa.
Partida a fost arbitrată de ploieștenii Alina Năstase - Valentin Dumitrache, Mario Năstase, observator fiind Ion Andreoiu, tot din Ploiești.
În alte jocuri ale echipelor din zona Câmpina, din același tur: CS Mislea - Viitorul Provița de Sus 1-0, Voința Adunați - Caraimanul Bușteni 1-0, Unirea Lipănești - CS Bordeni 2-3.
Echipa de seniori a CS Câmpina a încheiat sezonul precedent din eșalonul de elită al fotbalului județean pe locul 4.
La Craiova, pe Stadionul de atletism ”Nicolae Mărășescu”, au avut loc în acest week-end Campionatele Naționale de Atletism pentru sportivi sub 23 ani, CSS ”Constantin Istrati” Câmpina fiind prezent cu trei sportivi pregătiți de antrenorul Jenica Bran.
Sportul Câmpina a avut un parcurs bun în sezonul precedent, un parcurs încheiat pe un meritoriu loc 5.
CS Cornu își va relua pregătirile pe 15 iulie. Deja la gruparea din Cornu sunt multe noutăți în lot și s-a stabilit și programul meciurilor amicale.