CONTACT
https://sanconfind.ro/
https://floricon.ro/
https://miras.ro/
https://www.soceram.ro/

Departe de casă, dar cu România în suflet. Florica Jinga a sărbătorit Centenarul alături de românii din Tenerife

- Eveniment -

Departe de casă, dar cu România în suflet. Florica Jinga a sărbătorit Centenarul alături de românii din Tenerife

1 Decembrie este Ziua Națională a României, ziua tuturor românilor, de acasă și de pretutindeni. Iar când ești departe de țară, departe de ai tăi, emoția sărbătorii naționale parcă este și mai puternică. Ți-e dor și, poate, doare, iar sufletul ți-e copleșit de România. În Oceanul Atlantic, în Tenerife, cea mai mare insulă din arhipelagul Canare, există un colț de Românie. Pe 1 Decembrie 2018, comunitatea românească de aici a sărbătorit Centenarul Marii Uniri în straie populare, cu mâncare tradițională și cu muzică românească interpretată de Florica Jinga. A fost o sărbătoare a sufletului românesc în Tenerife, Spania.

Evenimentul din Tenerife a fost organizat de Consulatul Onorific al României în Insulele Canare și Asociația RumaCan, Florica Jinga fiind invitată să cânte în fața comunității românești de consulul onorific Alina Elena Râmaru și de președintele asociației menționate, Adina Bandini Lazăr. Au fost multe momente emoționante, după cum ne povestea îndrăgita interpretă de muzică populară. Să-i vezi pe românii din Tenerife în superbe costume populare, chiar dacă unii dintre ei sunt plecați de mai multă vreme din țară, să-i vezi dansând Hora Unirii sau fluturând drapelul românesc, să-i vezi întâmpinând oaspeții cu pâine și sare, la fel ca acasă, sau cântând imnul național cu mâna la inimă și lacrimi în ochi. O atmosferă extraordinară creată de câteva sute de români care trăiesc în Tenerife și de organizatori, care au dorit să sărbătorească într-un mod deosebit împlinirea a 100 de ani de la Marea Unire din 1918. Alături de comunitatea românească s-au aflat și oficialități locale, reprezentanți ai Primăriei din Adeje. Florica Jinga le-a cântat tuturor din suflet și pentru suflet. Suflet de român. Un recital extraordinar pentru colțul de Românie din Tenerife. 
Ne-am dori s-o vedem și s-o ascultăm pe Florica Jinga și acasă la ea și la noi, la Câmpina...


12 Dec 2018 11:35 8934 vizualizari


Comentarii






1158 vizualizari 25 Aug 2026 20:28 Eveniment inedit la Câmpina. „CULOARUL 4” – un scurtmetraj despre adversarul pe care niciun cronometru nu îl poate măsura

Eveniment inedit la Câmpina. „CULOARUL 4” – un scurtmetraj despre adversarul pe care niciun cronometru nu îl poate măsura

Clubul Sportiv Barracuda lansează „CULOARUL 4”, un scurtmetraj despre lumea nevăzută din spatele performanței la înot și despre lupta pe care sportivul o duce, de multe ori în tăcere, cu el însuși.

citeste mai mult
4268 vizualizari 24 Aug 2026 12:35 “Căsuța de pe vale” din Telega, Domeniul Cantacuzino din Florești și “Livada cu sculpturi” din Plaiu participă la evenimentul “Noaptea Muzeelor la Sate” 2026

“Căsuța de pe vale” din Telega, Domeniul Cantacuzino din Florești și “Livada cu sculpturi” din Plaiu participă la evenimentul “Noaptea Muzeelor la Sate” 2026

Pe 29 august 2026, sute de muzee, colecții, case memoriale, ateliere de meșteșugari și alte spații dedicate patrimoniului rural își vor deschide porțile pentru cea de-a patra ediție a “Nopții Muzeelor la Sate”. Printre acestea se numără și trei obiective din Prahova.

citeste mai mult
1232 vizualizari 20 Aug 2026 15:54 Brebu va găzdui o nouă ediție a Festivalului Dulceții, în perioada 29-30 august 2026

Brebu va găzdui o nouă ediție a Festivalului Dulceții, în perioada 29-30 august 2026

Ajuns la cea de-a XVI-a ediție, Festivalul Dulceții de la Brebu se va desfășura în perioada 29-30 august 2026.

citeste mai mult
1758 vizualizari 18 Aug 2026 00:10 La Telega, biserica și școala și-au dat mâna pentru o zi de neuitat pentru copii

La Telega, biserica și școala și-au dat mâna pentru o zi de neuitat pentru copii

La Telega a fost luni, 17 august 2026, sărbătoare... Pentru zeci de copii și familiile lor. S-au trezit de dimineață, chiar dacă sunt în vacanță, s-au îmbrăcat frumos și au venit la Biserica „Sfinții Voievozi” din centrul comunei.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2026 Câmpina TV