Mai exact, 1.102 elevi, care sunt împărțiți de la clasa pregătitoare până la clasa a XII-a. Au fost emoții marți luni, 9 septembrie, și la Colegiul Național ”Nicolae Grigorescu”, mai ales pentru ”boboci”, fie că ei erau de la ”pregătitoare”, de la clasa a V-a sau a IX-a.
Festivitatea de deschidere a noului an școlar a fost prezidată de directorul Roxana Stan, care a avut mai mulți invitați, printre care și Sidonia Precup, unul dintre ”bobocii” clasei a IX-a, Colegiul Național ”Nicolae Grigorescu” mândrindu-se că este singura instituție de învățământ din județ care a avut o medie de 10 și la admiterea în liceu și la examenul de Bacalaureat.
Dacă pentru Colegiul Național ”Nicolae Grigorescu” este a 125-a deschidere a anului școlar, aici există și un profesor care a bifat a 50-a festivitate de acest gen. Este vorba de profesorul de biologie Stelică Ene, care merită toate aprecierile pentru acest veritabil record.

„I-am scris lui Bauner un poem”, de Angela Baciu, a fost volumul de poezie lansat joi, 5 februarie 2026, în cadrul Seratelor Culturale Elstar.

Ediția din această săptămână a Seratelor Culturale Elstar va avea loc joi, 5 februarie, de la ora 17.30, la Librăria Elstar din centrul municipiului Câmpina.

Vineri a fost o nouă ediție a Seratelor Culturale Elstar de la Câmpina, prilej pentru o dublă lansare de carte, dar și pentru o întâlnire cu literatura contemporană.

Asociația Câmpina Tânără și Atelierul Actorului au organizat vineri, 30 ianuarie, la Casa Tineretului, o conferință dedicată promovării siguranței, empatiei și respectului în școli, sub mesajul „Be kind, be brave! / Fii bun! Fii curajos!”.