Un tânăr de 26 de ani, revenit joi în țară din Italia, este primul prahovean la care s-a confirmat oficial infectarea cu noul coronavirus. Bărbatul se află în carantină în centrul special amenajat de la Bușteni, de unde urmează să fie transferat la Institutul Național de Boli Infecțioase "Matei Balș" din București. Tânărul este asimptomatic și are o stare medicală bună.
Tânărul de 26 de ani, din Prahova, este al 80-lea pacient cu coronavirus din România. Precizăm faptul că, în centrele special amenajate din Prahova se mai află în carantină încă 53 de persoane, cele mai multe revenite în România, în ultimele zile, din alte țări europene. Alte 324 de persoane sunt izolate la domiciliu.

Am reunit oferte privind meniul zilei de la restaurante din Câmpina și împrejurimi pentru a le da celor interesați posibilitatea de a alege.

Teodor Ștefan Pavel este elevul de la Liceul Teoretic „Aurel Vlaicu” din Breaza, care a obținut cea mai mare medie la Evaluarea Națională din acest an.

Statler și Waldorf - „moșii” de la balcon - erau personajele din Muppets care distrau spectatorii și iritau celelalte „păpuși”.

Înainte de 1989, Câmpina - prin Satul de vacanță Voila - era o destinație de top pentru taberele școlare. De mulți ani, odată cu desființarea Satului de vacanță, Câmpina nu a mai figurat pe lista taberelor școlare. Dar revine treptat, grație unui parteneriat între două grădinițe.