Ediţia din acest an a Festivalului "Serbările Toamnei", care a început sâmbătă, 15 septembrie, la Câmpina, se desfăşoară sub semnul Centenarului Marii Uniri. De altfel, aproape toţi cei care au vorbit la deschiderea oficială a festivalului au făcut referire la acest eveniment, la Anul Centenarului, dar o singură persoană a purtat pe piept, cu mare mândrie, o insignă cu însemnele Centenarului - primarul oraşului Cimişlia, din Republica Moldova, Gheorghe Răileanu.
Pe o scenă pe care se aflau un ministru și mai mulți reprezentanți ai administrației locale și județene, singura oficialitate care avea la rever simbolul Centenarului a fost un basarabean, lucru remarcat și de primarul Câmpinei, Horia Tiseanu. (video) O adevărată lecție dată de primarul din Cimișlia politicienilor noștri!
Gheorghe Răileanu a fost prezent la Câmpina de mai multe ori, cu diverse ocazii, orașul Cimișlia fiind înfrățit cu municipiul Câmpina din anul 2015. De fiecare dată când a fost invitat să ia cuvântul, Gheorghe Răileanu a vorbit despre visul multor români de dincolo și dincoace de Prut, acela de unire a fraților din Basarabia și Țara Mamă.

În contextul crizei apei, ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, a ajuns de urgență la Consiliul Județean Prahova, unde, împreună cu președintele instituției, Virgil Nanu, a avut o ședință de lucru cu managerii spitalelor din Câmpina, Băicoi, Florești și Breaza.

Problemele de la Barajul Paltinu au dus la oprirea temporară a centralei electrice de la Brazi, deținută de Petrom și care furnizează aproape 10% din producția națională de electricitate.

În cursul zilei de marți, 2 decembrie, pompierii au ajuns cu o autocisternă cu apă și la Adăpostul chinologic de la Câmpina, situat la marginea localității, pe malul râului Doftana.

După cum scriam într-un articol anterior, la Câmpina a ajuns un nou transport cu apă potabilă îmbuteliată din rezerva de stat. Este vorba de 27.648 litri.