Ceea ce se întâmplă la Brebu depășește de mult nu numai limitele normalului, dar și ale... altor domenii și, poate, se impune intervenția unor autorități.
Este arhicunoscut conflictul deschis dintre primarul Adrian Ungureanu și viceprimarul Cătălin Ilioiu. De ceva vreme, acestuia din urmă i-au fost anulate, printr-o dispoziție a primarului Ungureanu, toate atribuțiile.
Și a venit iarna, cu zăpadă...
Dacă strada principală a comunei Brebu este drum județean și a fost deszăpezită de firma care are contract cu Consiliul Județean, în schimb, pe străzile din administrarea Primăriei Brebu, nu se vede nicio urmă de utilaj!
În condițiile în care Primăria are contract pentru deszăpezire, are utilaje și are oameni pentru intervenție, cu toate acestea, iată că nu se face nimic!
Probabil că niciun legiuitor nu a putut bănui o asemenea... nelegiuire, dar autoritățile județene ar trebui să găsească o soluție legală, astfel încât Brebu să nu rămână la cheremul... oricui! Iar dacă acesta nu vrea să facă nimic din ceea ce are de făcut, să se găsească o soluție ca oamenii să nu aibă de suferit!
Citește cele mai noi știri locale publicate pe CâmpinaTV.ro! Te invităm să devii membru al grupului nostru de Facebook - CâmpinaTV și grupului de Whatsapp (mesaj la 0733.388.425).
Fii parte a comunității CâmpinaTV.ro!

După apariția în mai multe rânduri a urșilor în Câmpina, ba în zona Școlii de Poliție - Pictor Grigorescu, ba în zona Oborului - Turnătorie, autoritățile au decis amplasarea unor cuști capcană pentru prinderea acestora.

Demersul nostru de a găzdui astfel de audiențe are succes, dacă avem în vedere numărul mare de întrebări pe care le-ați adresat prin intermediul nostru primarului municipiului Câmpina, Irina Nistor.

„Începând de astăzi, 13 mai, traficul rutier este restricționat pe prima bandă a DN1, sensul de mers dinspre Brașov către Ploiești, pe tronsonul kilometric 99 – 99+550 de metri, pe raza localității Bănești, județul Prahova, pentru a permite efectuarea unor lucrări de refacere și consolidare a părții carosabile”, a anunțat Centrul InfoTrafic.

Zilele trecute, autoritățile județene au anunțat instituțiile din Prahova incluse în programul ”Noaptea Muzeelor”, care se va desfășura sâmbătă, 23 mai.