Ștrandul și terenul de minifotbal din apropierea Casei Tineretului zac deja de prea multă vreme într-o degringoladă totală. La licitațiile pentru concesionarea ștrandului nu vine nimeni. Iar de terenul de minifotbal pare că nu este nimeni interesat...
În acest context, la ședința Consiliului Local Câmpina din 25 septembrie 2024, consilierul Cosmin Raț a venit cu ideea ca ștrandul și terenul de minifotbal să fie preluate în administrare de CS Câmpina.
”Având în vedere că se pare că nu s-a realizat nimic cu ștrandul și terenul de minifotbal de la Casa Tineretului, până când următoarea administrație va face ceva, eu vă propun să dăm în administrare această zonă Clubului Sportiv Câmpina, măcar - până vor fi fonduri pentru ștrand - să fie folosit terenul de minifotbal, pentru că nu avem multe astfel de terenuri de fotbal”, a spus consilierul Cosmin Raț.

Din păcate, anul 2025 a însemnat pentru DN1, care traversează și Prahova, de la sud la nord, anul în care s-au produs cele mai multe accidente rutiere grave.

Pe 3 februarie, Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației a efectuat o nouă plată pentru proiecte derulate prin PNRR. În județul Prahova s-au plătit 1.049.590 lei către Consiliul Județean și alte șapte localități.

Un prahovean a fost reținut pe 26 ianuarie, iar pe 6 februarie, Curtea de Apel Ploiești a încuviințat predarea acestuia către autoritățile din Germania.

În luna decembrie a anului trecut, Consiliul Local al comunei Florești a aprobat transmiterea către Agenția Națională de Locuințe a unui teren de 9.665mp pentru construirea unui bloc cu locuințe pentru tineri.