Sâmbătă, 13 ianuarie, de la ora 14.00, la Casa de Cultură ”Geo Bogza” va avea loc evenimentul "Modernism Ascuns - Cartografierea patrimoniului modernist" - expoziția și lansarea site-ului ce anunță rezultatele proiectului de cercetare "Cartografierea Patrimoniului Modernist Ascuns. Proiect Pilot - Câmpina".
Evenimentul este organizat de Ordinul Arhitecților din România, Filiala Teritorială București, susținut de Ordinul Arhitecților din România din timbrul de arhitectură, cu sprijinu unor parteneri locali Ordinul Arhitecților din România - Filiala Prahova și Primăria municipiului Câmpina prin Direcția Arhitect Șef și Centrul de Informare și Promovare Turistică.
Ca loc al desfășurării acestui eveniment nu a fost aleasă întâmplător Casa de Cultură ”Geo Bogza”, ci datorită apropierii de străzile Mărășești și Griviței, reprezentative pentru patrimoniul modernist local.
În fiecare weekend, la piața locală din comuna Provița de Jos, printre telemea, burduf, cașcavea, ouă, legume și fructe de sezon, se face tot mai remarcată o comoară dulce: mierea din Provița de Sus.
Fundația Zamolxes Câmpina a organizat un schimb de experiență pentru tineret, intitulat “Water - The Source of Life”, în cadrul programului Erasmus+, la Centrul Cultural pentru Tineret din Câmpina, în perioada 24 aprilie - 3 mai 2025.
În Câmpina, dar și în comunele din împrejurimi, sunt multe locuri și monumente care ar merita mai multă atenție, ceea ce le-ar aduce, foarte probabil, mai multă atractivitate turistică. Spre beneficiul întregii comunități. Unul dintre aceste monumente este Crucea Domnitorului de la Melicești, sat al comunei Telega.
În perioada 29 mai - 7 iunie 2025, Câmpina a devenit locul unde vocile tinerilor s-au unit într-un singur mesaj: fiecare om merită să fie ascultat și acceptat. Fundația Zamolxes a derulat proiectul “S.I.N.G. – Social Inclusion for New Generations 3.0”, cu sprijinul programului Erasmus+, o mobilitate de tineret care a adus laolaltă 52 de participanți din Bulgaria, Italia, Lituania, Polonia, România, Spania și Turcia.