Actualul consilier personal al primarului Alin Moldoveanu, Cătălin Paraschiv, a fost singurul candidat la concursul pentru postul de manager al Casei de Cultură ”Geo Bogza” Câmpina. Joi, 11 aprilie, a susținut proiectul de management în cadrul unui interviu, iar vineri, 12 aprilie, urmează a fi anunțat câștigător al concursului.
Cătălin Paraschiv este absolvent al Universității Naționale de Teatru și Artă Cinematografică București, fiind la Câmpina inițiatorul și coordonatorul unui frumos proiect destinat copiilor și tinerilor - ”Atelierul Actorului”. Din iulie 2023 este consilier personal al primarului Alin Moldoveanu.
După anunțarea oficială a rezultatului concursului, Cătălin Paraschiv își va intra ”în pâine” la conducerea Casei de Cultură ”Geo Bogza”, care - vă reamintim - de la începutul acestui an înglobează și activitatea Casei Tineretului.

Pompierii militari prahoveni au intervenit în această seară pentru localizarea și lichidarea unui incendiu izbucnit la o locuință din localitatea Talea.

Polițiștii prahoveni au dispus, la data de 28 martie, măsura reținerii pentru 24 ore față de cinci bărbați bănuiți de comiterea infracțiunilor de lovire sau alte violențe și tulburarea ordinii și liniștii publice, în urma implicării acestora într-un conflict spontan produs la data de 27 martie 2026, în jurul orei 18.15, pe raza localității Șotrile.

A încetat din viață profesorul Cristina Budileanu. Urma să împlinească în octombrie 69 ani. Ca elev și apoi ca dascăl, viața sa a fost legată de CNNG.

Polițiștii Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate Ploiești, împreună cu procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism - Serviciul Teritorial Ploiești, au documentat activitatea infracțională a unui tânăr de 18 ani, cercetat pentru pornografie infantilă și șantaj.