Marți, 21 februarie, de la ora 15.00, în sala de ședințe de la Casa Tineretului, a fost programată dezbaterea publică pe tema prelungirii valabilității Planului Urbanistic General (PUG) al municipiului Câmpina și al Regulamentului de Urbanism.
Dezbaterea a durat numai câteva minute, pentru că... nu a interesat aproape pe nimeni. O sală aproape goală, în afara reprezentanților Primăriei Câmpina - primarul Alin Moldoveanu, secretarul general Elena Moldoveanu, arhitectul șef Roxana Pandele, directorul juridic Iulian Anton, Lavinia Bălan - șefa Serviciului Administrație Publică, Grigore Crijanovschi - șeful Serviciului ADPP, Nicoleta Hodoboc - de la Serviciul Urbanism și Mihaela Stoica - de la Serviciul de Administrație Publică Locală și Relații cu Publicul, fiind prezent doar Marian Nistor, președinte al Asociației pentru Câmpina.
În condițiile în care acesta nu a avut nimic de spus, au vorbit doar reprezentanții administrației locale - primarul Alin Moldoveanu și arhitecta șefă Roxana Pandele. (video)
Mai mult, Alin Moldoveanu a ținut să precizeze: ”Fiind vorba doar de prelungirea unui document vechi, unii nu sunt interesați. Dacă era vorba de ceva nou, mai mulți, aceiași, ar fi fost împotrivă să nu cumva să se realizeze ceva în actuala administrație”.
Practic, organizarea acestei dezbateri s-a datorat doar necesității de a urgenta lucrurile având în vedere că actualul PUG expiră pe 28 februarie 2023.

În mai multe puncte din comuna Valea Doftanei, oamenii au raportat apariția unor urși, chiar a unei ursoaice cu pui.

Polițiștii rutieri din Câmpina au fost sesizați, la data de 24 iunie 2026, cu privire la producerea unui accident rutier pe Drumul Județean 100E (strada Proviței), în localitatea Poiana Câmpina spre Provița de Jos.

Consiliul Local Câmpina a început de mai mulți ani să aprobe hotărâri de supraimpozitare a unor imobile - clădiri și terenuri, care sunt foarte degradate, sunt pline de mizerie și au un aspect dezolant.

Așteptat cu foarte mare de interes de către toți proprietarii de mașini din Câmpina, proiectul de regulament de organizare, funcționare, repartizare și utilizare a sistemului de parcare a fost lansat în consultare publică de administrația locală.