Polițiștii prahoveni au acționat în ultimele zile în vederea verificării respectării măsurilor care se aplică pe durata stării de alertă, pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, precum și pentru asigurarea climatului de ordine publică și siguranță rutieră, se arată într-un comunicat remis presei de purtătorul de cuvânt al IJP Prahova.
Acțiunile s-au desfășurat, în sistem integrat, prin participarea a peste 300 de polițiști, 130 de jandarmi și 100 de polițiști locali, precum și reprezentanți ai Agenției Naționale pentru Protecția Consumatorului, ai Autorității Naționale Sanitar Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor, ai Inspectoratului Teritorial de Muncă Prahova și ai Direcției Publice de Sănătate Prahova.
În total, au fost verificate 325 de societăți comerciale, pentru neregulile identificate fiind sancționați contravențional peste 100 de operatori economici.
Cu ocazia controalelor efectuate au fost aplicate 448 de sancțiuni contravenționale, dintre acestea 90 fiind pentru nerespectarea prevederilor Legii nr. 61/1991 privind normele de conviețuire socială, 302 pentru încălcarea regulilor privind circulația pe drumurile publice, 15 conform Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, 31 în domeniul economic și 10 pentru alte abateri, se mai arată în comunicatul IJP Prahova.
(Foto cu caracter ilustrativ)

În mai multe zone din comuna Valea Doftanei, oamenii au raportat apariția unor urși, chiar a unei ursoaice cu pui.

Polițiștii rutieri din Câmpina au fost sesizați, la data de 24 iunie 2026, cu privire la producerea unui accident rutier pe Drumul Județean 100E (strada Proviței), în localitatea Poiana Câmpina spre Provița de Jos.

Consiliul Local Câmpina a început de mai mulți ani să aprobe hotărâri de supraimpozitare a unor imobile - clădiri și terenuri, care sunt foarte degradate, sunt pline de mizerie și au un aspect dezolant.

Așteptat cu foarte mare de interes de către toți proprietarii de mașini din Câmpina, proiectul de regulament de organizare, funcționare, repartizare și utilizare a sistemului de parcare a fost lansat în consultare publică de administrația locală.