CONTACT
https://miras.ro/
https://www.matosimobiliare.ro/
https://sanconfind.ro/
https://floricon.ro/
https://www.soceram.ro/

Ministerul Sănătății a declarat oficial epidemie de gripă în România. Sunt 54 de decese, dintre care opt în Prahova

- Actualitate -

Ministerul Sănătății a declarat oficial epidemie de gripă în România. Sunt 54 de decese, dintre care opt în Prahova

Ministrul Sănătății, Sorina Pintea, a anunțat în această dimineață că în România este epidemie de gripă, fiind înregistrate trei săptămâni epidemice consecutive și 54 de decese cauzate de această boală. "Gripa evoluează pe tot teritoriul ţării, chiar dacă la intensităţi diferite. Specialiştii estimează că această circulaţie intensă se va menţine inclusiv în februarie", a afirmat Sorina Pintea în cadrul unei conferințe de presă, potrivit Mediafax.

Obiectivul Ministerului Sănătății este reducerea numărului de cazuri severe şi de decese din cauza gripei. Potrivit ministrului Sorina Pintea, au fost comandate suplimentar 30.000 de vaccinuri pentru populaţia cu risc, doze care vor fi distribuite în ţară începând de joi, 31 ianuarie, la direcţiile de sănătate publică. 
În contextul epidemiei de gripă, Ministerul Sănătății a transmis tuturor spitalelor o serie de recomandări suplimentare: limitarea accesului vizitatorilor în mod real în toate unităţile sanitare în special în secţiile cu risc, refacerea urgentă a stocurilor de antivirale necesare pentru tratamentul infecţiilor respiratorii acute, instituirea terapiei antivirale imediat după internare la toţi pacienţii care prezintă tabloul clinic compatibil cu gripa, instituirea tratamentului profilactic cu antivirale la contacţii pacienţilor internaţi, vaccinarea personalului medical rămas nevaccinat, refacerea stocului de echipamente de protecţie şi utilizarea corespunzătoare a acestora, refacerea urgentă a stocurilor de antiseptice şi dezinfectante pentru asigurarea igienei riguroase a mâinii şi suprafeţelor.
În privința școlilor, ministrul Sănătății a precizat:"Inspectoratele şcolare, împreună cu direcţiile de sănătate publică, pot să ia decizia suspendării cursurilor acolo unde absenteismul depăşeşte 20% la clasă sau în şcoală. Circulaţia virusului gripal este mai intensă în anumite regiuni. Acolo măsurile trebuie luate în concordanţă cu ceea ce se întâmplă".
54 de persoane au murit până acum din cauza gripei. Opt dintre decese au fost înregistrate în județul Prahova, ultimele două chiar ieri, la Spitalul Județean de Urgență din Ploiești.


30 Jan 2019 12:46 4792 vizualizari


Comentarii






Vremea
https://trafic.ro/registersite/b3952e459b72419187c0c3eec5e715d7
http://www.spitalcampina.ro/
http://floricon.ro/
https://elstargroup.ro/
30zile7zileCele mai citite
Ultimele comentarii
203 vizualizari 12 Jul 2026 21:51 14 candidați au luat bacalaureatul după contestații. 75,35% - procent final de promovabilitate la Câmpina

14 candidați au luat bacalaureatul după contestații. 75,35% - procent final de promovabilitate la Câmpina

195 de contestații au fost depuse la liceele câmpinene după primele rezultate ale bacalaureatului 2026.

citeste mai mult
519 vizualizari 12 Jul 2026 20:25 În ultimele zile, doi ciobani din Prahova și-au pierdut viața în împrejurări diferite

În ultimele zile, doi ciobani din Prahova și-au pierdut viața în împrejurări diferite

Salvamont Prahova a încheiat o săptămână dificilă, care a inclus și trei evenimente cu tot atâtea persoane decedate.

citeste mai mult
773 vizualizari 12 Jul 2026 11:20 La grădinița din cartierul Uniunea Europeană se reface suprafața cu pavele. Lucrarea este încă în garanție

La grădinița din cartierul Uniunea Europeană se reface suprafața cu pavele. Lucrarea este încă în garanție

La grădinița din cartierul Uniunea Europeană se lucrează de zor la suprafața acoperită cu pavele din curtea instituției.

citeste mai mult
658 vizualizari 11 Jul 2026 16:44 Patru alpiniști s-au prăbușit pe Valea Albișoarei din Bușteni. Intervenție ISU cu elicoptere SMURD și Black Hawk

Patru alpiniști s-au prăbușit pe Valea Albișoarei din Bușteni. Intervenție ISU cu elicoptere SMURD și Black Hawk

Echipaje de intervenție acționează pentru salvarea a patru persoane care practicau alinismul în zona Albișoara Brânei din Bucegi. Conform primelor informații, acestea s-au prăbușit aproximativ 10 metri după ruperea corzii de asigurare. (Știre în curs de actualizare)

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2026 Câmpina TV