CONTACT
https://sanconfind.ro/
https://www.matosimobiliare.ro/
https://www.soceram.ro/

Consiliul Local Câmpina a aprobat scutirea de impozit pentru mașinile electrice și 50% reducere pentru mașinile hibrid

- Actualitate -

Consiliul Local Câmpina a aprobat scutirea de impozit pentru mașinile electrice și 50% reducere pentru mașinile hibrid

În cadrul ultimei ședințe ordinare din acest an, pe 27 decembrie 2023, Consiliul Local Câmpina a aprobat taxele și impozitele locale pentru anul 2024. Așa cum vă informam atunci când proiectul de hotărâre a fost supus consultării publice, cele mai multe taxe și impozite locale cresc cu 13,8% în 2024, aceasta fiind rata inflației comunicată de Ministerul Finanțelor Publice. Există și unele excepții, de exemplu, scutirea de impozit pentru mașinile electrice și reducerea cu 50% a impozitului pentru mașinile hibrid.

În municipiul Câmpina există 62 de mașini electrice și 306 mașini hibrid (care folosesc ca surse de energie atât un motor tradițional pe benzină, cât și un motor electric). În conformitate cu prevederile Codului Fiscal, consiliile locale pot stabili reducerea cu minim 50% a impozitului pentru mașinile hibrid și pot acorda scutire de la plata impozitului pentru mașinile electrice. Astfel că, la Câmpina, pentru încurajarea transportului nepoluant, Consiliul Local a hotărât reducerea cu 50% a impozitului pentru mașinile hibrid și cu 100% pentru mașinile electrice.


31 Dec 2023 06:57 3584 vizualizari


Comentarii






  • 01.01.2024 10:43 Adriana Și pt locuințele cu panouri solare ,nici o reducere la impozit??
  • 31.12.2023 12:31 Ionescu In foarte multe orase,inclusiv Ploiesti,masinile electrice au impozit 0 iar cele hibrid au reducere impozit 90%,Campina e ”altceva”
Vremea
https://trafic.ro/registersite/b3952e459b72419187c0c3eec5e715d7
http://www.spitalcampina.ro/
http://floricon.ro/
https://elstargroup.ro/
30zile7zileCele mai citite
Ultimele comentarii
733 vizualizari 18 Jan 2026 12:53 Un apel public asemeni unui strigăt de ajutor. Vlad Oprea: ”Sinaia nu se abandonează”

Un apel public asemeni unui strigăt de ajutor. Vlad Oprea: ”Sinaia nu se abandonează”

Primarul orașului Sinaia, Vlad Oprea, a surprins în urmă cu câteva zile cu un apel public, care a sunat ca un strigăt de ajutor. ”Sinaia nu se abandonează. Adevărul despre un oraș ținut pe loc”, au fost primele cuvinte postate pe o rețea de socializare de Vlad Oprea, primar aflat în funcție din anul 2004.

citeste mai mult
704 vizualizari 18 Jan 2026 09:37 Un bărbat de 70 ani și-a pierdut viața într-un incendiu în Prahova

Un bărbat de 70 ani și-a pierdut viața într-un incendiu în Prahova

Sâmbătă seară, în jurul orei 22.00, a izbucnit un incendiu la o locuință situată pe Strada Mihai Bravu din municipiul Ploiești.

citeste mai mult
2476 vizualizari 17 Jan 2026 11:00 La doi ani de la inaugurare, sala de sport de la Școala ”B.P. Hasdeu” din Câmpina nu poate fi folosită!

La doi ani de la inaugurare, sala de sport de la Școala ”B.P. Hasdeu” din Câmpina nu poate fi folosită!

În ianuarie 2024, an electoral cu mize mari, a fost inaugurată sala de sport a Școlii Gimnaziale ”B.P. Hasdeu” din Câmpina, o investiție dintr-un proiect mai amplu, care includea extinderea și modernizarea școlii. Valoarea totală a proiectului - peste 16,2 milioane lei (în jur de 3,2 milioane euro).

citeste mai mult
496 vizualizari 17 Jan 2026 09:05 Incendiu violent la un depozit de furaje din Prahova

Incendiu violent la un depozit de furaje din Prahova

Un incendiu de vegetație uscată a fost semnalat în cursul nopții trecute, în jurul orei 00.30, printr-un apel la numărul unic de urgență 112, pe raza localității Fulga.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2026 Câmpina TV