La Budapesta au loc în aceste zile Campionatele Mondiale de Natație. Din delegația României face parte și câmpineanul Darius Coman, legitimat la Clubul Barracuda și antrenat de Gabriel Cojocaru.
Darius Coman a concurat în cursul zilei de vineri în proba de 200m bras. La finalul concursului la această probă, Darius s-a clasat pe locul 14, fiind cel mai bun junior din lume!
De asemenea, cu acest prilej, Darius Coman a corectat recordurile naționale la categoriile 17, 18 și peste 19 ani.
Felicitări, Darius! Felicitări întregii echipe!

A treia etapă a returului, a 18-a a campionatului Ligii a 4-a, va avea loc la finalul acestei săptămâni. Iată programul și delegările:

La finalul acestei săptămâni vor avea loc mai multe competiții sportive în care sunt implicate echipe din Câmpina și împrejurimi.

Poate părea doar un amănunt, dar este un amănunt care spune multe despre grija față de sport, față de baza materială care este pusă la dispoziția sportivilor.

Sportivii karateka din comuna Telega, de la Clubul Ryu Ken Dojo, practicanți ai stilului karate Shotokan în cadrul organizației SKDUN, au obținut rezultate foarte bune la Campionatul Național SKDUN desfășurat în perioada 14-15 martie 2026, la Voluntari. La prima lor participare într-o competiție oficială de karate, aceștia au reușit o performanță deosebită, cucerind în total 48 de medalii, dintre care 13 de aur.