La nivel național, s-a stabilit calendarul alegerilor parlamentare și prezidențiale, cele care vor încheia dificilul an electoral 2024, în care românii au mai fost chemați la urne pentru alegerile europarlamentare și locale.
Astfel, conform Ordonanței de Urgență nr. 98/25 iulie 2024, intrată marți în plenul Senatului, alegerile parlamentare au fost programate pe 1 Decembrie, în vreme ce alegerile prezidențiale vor fi în două tururi - pe 24 noiembrie (turul I) și pe 8 decembrie (turul al II-lea).

"Avem apă, dar aproape că nu o putem folosi", spuneau locuitorii din cartierul câmpinean Păcuri, în urmă cu câteva zile.

La nivelul municipiului Câmpina, autoritățile locale și operatorul de deszăpezire au fost pregătiți pentru intervenția la prima ninsoare.

A venit și prima ninsoare serioasă, la nivelul întregului județ, după ce în zona montană ninsoarea este deja o constantă de câteva săptămâni bune.

Parchetul de pe lângă Tribunalul Prahova a mai deschis un al doilea dosar pornind de la cel de tentativă de viol, în care este implicat un comisar-șef de la Școala de Agenți de Poliție „Vasile Lascăr” Câmpina.