Având în vedere că Ziua Națională a României, 1 Decembrie, este zi liberă, ba mai mult, în acest an va fi într-o duminică, mai multe instituții de învățământ au sărbătorit sau urmează să marcheze Ziua Națională în cursul acestei săptămâni.
Astfel, miercuri, 27 noiembrie, o festivitate de acest gen a avut loc la Colegiul Național ”Nicolae Grigorescu” Câmpina, în holul de onoare, festivitatea fiind condusă de directorul Roxana Stan.
Invitații evenimentului au fost profesorul de istorie Cristian Bunea, care a vorbit despre semnificația zilei de 1 Decembrie 1918 pentru istoria României, col (ret) Marian Dulă, care a prezentat cartea sa ”Câmpina și câmpinenii în război”, precum și reprezentanți ai Asociației de Părinți din Colegiul Național ”Nicolae Grigorescu” - Liliana Zăvoianu, Despina Eftimie. Momentele artistice ale evenimentului au fost prezentate de un grup de elevi coordonați de profesorul Cătălin Luca, precum și Grupul ”Celesta”, coordonat de profesor Elisabeta Milea.

Joi, 2 iulie 2026, de la ora 11.00, va avea loc a 33-a ediție a celui mai longeviv eveniment cultural al Câmpinei - „Sărbătoarea celor 2 Iulii”.

Într-o librărie plină de iubitori ai cărții, la ediția de vineri, 26 iunie, a Seratelor Culturale Elstar, publicul a avut ocazia să descopere un nou volum - „Efecte secundare”, de Lidia Molla. În plus, oamenii s-au bucurat de un dialog autentic despre literatură, emoție și puterea poveștilor.

Emoții foarte mari și o aglomerație de nedescris, totul pe o căldură insuportabilă - cam acestea ar fi auspiciile sub care s-a desfășurat vineri, 26 iunie, ceremonia de absolvire a promoției iunie 2026 a Școlii de Agenți de Poliție „Vasile Lascăr” Câmpina.

Sub un soare puternic, câteva zeci de oameni au marcat Ziua Tricolorului, sărbătoarea unuia dintre cele mai puternice simboluri românești.