CONTACT
https://miras.ro/
https://www.matosimobiliare.ro/
https://sanconfind.ro/
https://floricon.ro/
https://www.soceram.ro/

Factura la gunoi se modifică din nou! Doar 17,26 lei din factură sunt pentru operator, restul sunt... taxe

- Actualitate -

Factura la gunoi se modifică din nou! Doar 17,26 lei din factură sunt pentru operator, restul sunt... taxe

Din aprilie se modifică din nou factura la gunoi în Câmpina și localitățile limitrofe. Detalii despre această nouă modificare ne-a oferit patronul operatorului de salubritate, Florin Constantinescu.

”Am primit o adresă de la societatea care administrează stația de tratare mecano-biologică, prin care suntem anunțați că s-a stricat un utilaj și nu vom mai putea depune acolo deșeurile până la remedierea situației, astfel că deșeurile vor ajunge integral din nou la rampă. De aici apare o diferență de preț care se regăsește în noul format al facturii, impus de modificările legislative. Practic, oamenii trebuie să știe că din totalul facturii doar 17,26 lei ajung la operator. Restul sunt taxe, pe care operatorul doar le colectează și le transmite mai departe. De altfel, oamenii vor regăsi în factura detaliată toate acestea. Sincer, mie personal îmi pare rău de această situație creată, mai ales că Floricon îi obișnuise pe câmpineni cu o anume stabilitate a tarifului, dar acum toată lumea trebuie să înțeleagă faptul că nu ține de noi, iar Floricon nu încasează mai mult decât tariful aprobat de ADI Deșeuri. Este o situație care se regăsește în toată țara, nu numai la Câmpina, dar am ținut ca prin intermediul dvs. să explicăm oamenilor cum stau lucrurile”, ne-a precizat Florin Constantinescu, managerul societății Floricon Salub, operatorul de salubritate pentru zona Câmpina.


12 Apr 2024 20:57 7600 vizualizari


Comentarii






  • 25.09.2025 15:56 DOREL APA 20 LEI mc.,GUNOIUL FOARTE SCUMP???
  • 15.04.2024 17:02 Alin Si asa era destul de mult, sa fim seriosi.. mai ales pentru cei ce sorteaza gunoiul. La ce il mai sortam daca platim atat?
  • 14.04.2024 12:36 Elena Cristian Atunci nu mai sortam acasă gunoiul, la cât plătim, sa l sorteze Floricon salub
  • 13.04.2024 19:36 Tache Vorbește ecologistul din Constantinescu?Dar cat mai e cotizația la PSD?Aceeași întrebare și pt Hidro,Eliro,conducerile spitalele școlilor și liceelor.Toti cotizează,numa că unora le a dat cu minus și virgulă cu Moldoveanu.Bine că l au susținut pe Tiseanu.Daca era așa de bun nu ascuțea creioane la planșetă Neptunului și nu făcea prostii fara numar
  • 13.04.2024 15:25 Vicentiu D Vorbește Dl. Constantinescu de parca împărțim profitul. Deci sa înțelegem ca colaboratorul firmei dvs. are o problemă cu un utilaj, iar dvs sunteți nevoit sa plătiți mai mult. Pai cine trebuie sa plătească defapt d-le Constantinescu? Noi? Propun sa reziliem contractele cu Floricon! Oricum e o bătaie de joc!!
  • 13.04.2024 12:36 Vyki Moraru Numai la Câmpina se scumpește gunoiul,…. în restul localităților limitrofe nu ,ca de , plătesc doar prostii cu contracte….pe.restul îi doare la bască! Vorba cuiva “Trăim în România și asta ne ocupă tot timpul!!!!
  • 12.04.2024 22:00 Neagu Adriana Buna seara ! Locuim la țara cum să mă obligați pe mine sa plătesc așa mult gunoiul ? suntem 4 persoane tot ce arde le bag la centrala , ce se reciclează le duc la reciclat , coji de cartof , morcov , etc … le dau animalelor , scot o data pe luna tomberonul și atunci nu este plin . Întrebata este ie ce trebuie sa plătesc eu aproape 100 lei lunar ?? Nu o sa l mai plătesc , vreau rezilierea contractului
1070 vizualizari 25 Jun 2026 10:41 La Valea Doftanei, ursoaica și cei trei pui au venit din nou printre case

La Valea Doftanei, ursoaica și cei trei pui au venit din nou printre case

După ce am publicat materialul prcedent în care semnalam prezența la Valea Doftanei a unei ursoaice și a celor trei pui ai ei, au fost unii care au pus sub semnul îndoielii veridicitatea imaginilor.

citeste mai mult
2097 vizualizari 25 Jun 2026 00:11 O ursoaică și cei trei pui ai ei au băgat spaima în locuitorii din Valea Doftanei

O ursoaică și cei trei pui ai ei au băgat spaima în locuitorii din Valea Doftanei

În mai multe zone din comuna Valea Doftanei, oamenii au raportat apariția unor urși, chiar a unei ursoaice cu pui.

citeste mai mult
1594 vizualizari 24 Jun 2026 22:07 Accident la Poiana Câmpina. O tânără a ajuns la spital

Accident la Poiana Câmpina. O tânără a ajuns la spital

Polițiștii rutieri din Câmpina au fost sesizați, la data de 24 iunie 2026, cu privire la producerea unui accident rutier pe Drumul Județean 100E (strada Proviței), în localitatea Poiana Câmpina spre Provița de Jos.

citeste mai mult
2173 vizualizari 24 Jun 2026 21:14 16 clădiri și terenuri din Câmpina sunt supraimpozitate din cauza mizeriei și degradării

16 clădiri și terenuri din Câmpina sunt supraimpozitate din cauza mizeriei și degradării

Consiliul Local Câmpina a început de mai mulți ani să aprobe hotărâri de supraimpozitare a unor imobile - clădiri și terenuri, care sunt foarte degradate, sunt pline de mizerie și au un aspect dezolant.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2026 Câmpina TV