Reprezentanții administrației locale din Poiana Câmpina s-au aflat și în acest an, de 8 Martie, în mijlocul copiilor și cadrelor didactice de la Școala Gimnazială "Învățător Ion Mateescu".
Primarul Alin Moldoveanu și consilierii locali Gabriela Nistor, Ionuț Goran, Bogdan Irimioiu și Sebastian Iordache le-au oferit flori elevelor și cadrelor didactice. Iar copiii, la rândul lor, au recitat poezii dedicate mamei, au cântat și dansat. La fiecare început de primăvară, reprezentanții administrației locale merg la școală și la cele două grădinițe din localitate pentru a oferi flori și pentru a transmite urările tradiționale doamnelor și domnișoarelor. “Venim cu o floare, pe care copiii o vor duce acasă, mămicilor lor, venim cu un gând frumos să ne încărcăm de energie de la acești copii minunați, așa cum o facem în fiecare an, la început de primăvară și nu numai. Aș vrea să le transmit un sincer La mulți ani tuturor femeilor!", ne-a declarat primarul Alin Moldoveanu. Florile au fost cumpărate de primar cu sprijinul consilierilor locali.

Doi turiști au căzut pe Brâna Mare a Caraimanului, pe un traseu extrem de dificil și periculos din Bucegi. Salvamontiștii au intrat imediat în alertă.

În zilele de 11 și 12 mai, din cauza vântului foarte puternic, acoperișul Căminului Petrol, situat în Bulevardul Nicolae Bălcescu din Câmpina, a avut serios de suferit.

„Noaptea Muzeelor” este un eveniment ajuns la a 22-a ediție, iar anul acesta pe lista obiectivelor s-a aflat și Muzeul Memorial „B.P. Hasdeu” din Câmpina.

În cadrul ședinței extraordinare a Consiliului Local Câmpina, programată marți, 26 mai, printre alte proiecte se află și cel privind alocarea unor sume de bani pentru susținerea financiară a unor manifestări culturale, artistice, sportive și educative organizate de Consiliul Local, în anul 2026.