Dacă prima seară a Festivalului "Serbările Toamnei" - Câmpina 2018 a fost dedicată folclorului, în cea de-a doua seară ritmurile s-au schimbat radical și am avut hip-hop, dance, pop rock. Au cântat, în ordinea intrării pe scenă, Alama, Pacha Man, Cabron, Adda și Voltaj. Iar publicul a fost poate mai puțin numeros ca în anii precedenți, dar cu siguranță la înălțime.
Programat pentru ora 19.00, spectacolul a început cu o întârziere de 45 de minute, "pentru că se mai întâmplă" după cum a sunat explicația prezentatoarei Mădălina Mitu. Dar câmpinenii iartă ușor și repede, așa că au așteptat răbdători să-și vadă cântăreții preferați, mai ales că vorbim despre un public tânăr, în cea mai mare parte. Un public pregătit pentru ceea ce avea să urmeze, un public care a cântat alături de soliști, a aplaudat, a aprins luminile telefoanelor pentru a crea o atmosferă frumoasă. Un public la înălțime, cum a avut Câmpina în fiecare an la "Serbările Toamnei".
Spectacolul s-a încheiat cu focul de artificii pe care administrația locală și l-a dorit foarte mult și pentru care a făcut pregătiri încă de acum trei săptămâni, pentru a stabili de unde vor fi lansate artificiile pentru a fi cât mai vizibile din zona în care a fost organizat festivalul.
Citiți și: Super spectacol folcloric la Câmpina, în cadrul "Serbărilor Toamnei" 2018
Serbările Toamnei 2018. Deschiderea oficială, cu fanfară, ansambluri populare și, bineînțeles, multe oficialități
Elevii olimpici şi sportivii cu rezultate deosebite, premiaţi în prima zi a "Serbărilor Toamnei" Câmpina 2018
Copii minunați, de la 12 ansambluri folclorice, au încântat publicul la "Hora prahoveană" Câmpina 2018

Foaierul Casei de Cultură ”Geo Bogza” din Câmpina a fost vineri seara gazda unui vernisaj al expoziției intitulate ”Nostalgii”, în cadrul căreia au expus Cristiana Anton și Elena Toma.

Librăria Elstar din centrul municipiului Câmpina a găzduit o nouă ediție a Seratelor Culturale Elstar, fiind o seară dedicată literaturii contemporane și dialogului cu cititorii.

Vineri, 7 noiembrie, de la ora 17.30, va avea loc o nouă ediție a Seratelor Culturale Elstar de la Câmpina, invitată fiind scriitoarea Cristina Struțeanu, care își va lansa volumul ”Mai departe... Mai aproape... Fetele pădurii”.

Cea de-a 32-a ediție a Galei Topul Firmelor Prahovene a avut loc vineri, 31 octombrie 2025, la Complexul Ramatuelle din Păulești.