CONTACT
https://www.matosimobiliare.ro/
https://sanconfind.ro/
https://floricon.ro/
https://www.soceram.ro/

Aproape 80% promovabilitate la bacalaureat în Câmpina

- Actualitate -

Aproape 80% promovabilitate la bacalaureat în Câmpina

79,66% este rata de promovabilitate în Câmpina, la prima sesiune bacalaureatului din acest an, înainte de depunerea contestațiilor. Este cel mai mare procent de promovabilitate înregistrat în ultimii 12 ani în cel de-al doilea municipiu al județului. O rată de promovabilitate peste cea națională (71,40%), dar și peste cea de la nivel județean (76,58%). Și ar mai trebui subliniat faptul că, dintre cei doi elevi din Prahova care au obținut media 10 la bacalaureat, unul este din Câmpina, de la Colegiul "Grigorescu".

În cifre absolute, situația este următoarea: dintre cei 558 elevi înscriși la bacalaureat la cele cinci licee câmpinene, 427 au promovat examenul, 109 au fost respinși, 22 nu s-au prezentat la examen, iar unul a fost eliminat din examen pentru tentativă de fraudă. Iată situația pentru fiecare liceu în parte:

Colegiul Național "Nicolae Grigorescu" - 179 elevi înscriși la BAC, 178 admiși, unul respins; cea mai mare medie - 10.00, obținută de Ioan Mihai Constantin, cea mai mică medie - 6,71; promovabilitate 99,44%.
Colegiul Tehnic "Constantin Istrati" - 65 elevi înscriși, 31 promovați, 26 respinși, 8 nu s-au prezentat la examen; cea mai mare medie - 8,53 (Sabin Sîrcă), cea mai mică medie - 6,06;, promovabilitate 54,38%.
Colegiul Tehnic Forestier - 156 elevi înscriși, 129 promovați, 20 respinși, 6 nu s-au prezentat la examen, iar unul a fost eliminat pentru că a încercat să copieze; cea mai mare medie - 9,81 (Ioana Apati), cea mai mică medie - 6,03; promovabilitate 86,57%.
Liceul Tehnologic Energetic - 144 elevi înscriși la bacalaureat, 84 au promovat examenul, 56 au fost respinși, 4 nu s-au prezentat; cea mai mare medie - 9,33 (Florina Buzilă), cea mai mică medie - 6,06; promovabilitate 60%.
Liceul Tehnologic Mecanic - 14 elevi înscriși, 5 au promovat examenul, 6 au fost respinși, 3 nu s-au prezentat; cea mai mare medie - 8,10 (Cristina Stroe), cea mai mică medie - 6,03; promovabilitate 45,45%.

La nivelul județului, la bacalaureat s-au înscris 5.117 elevi, dintre care: 4.936 s-au prezentat la examen, 181 au absentat. Dintre cei 4.936 care au susținut examenul, 3.780 au fost declarați admiși, 1.151 au fost respinși, iar 5 au fost eliminați pentru tentativă de fraudă. Rata de promovabilitate - 76,58%. Doi elevi au obținut media 10 în Prahova: Ioan Mihai Constantin (Colegiul Național "Nicolae Grigorescu" Câmpina) și Teodora Cristina Sima (Colegiul Național "Nichita Stănescu" Ploiești). Contestațiile la bacalaureat pot fi depuse astăzi, până la ora 20.00, iar rezultatele finale, după recorectarea lucrărilor, vor fi afișate luni, 10 iulie.


05 Jul 2017 17:54 7856 vizualizari


Comentarii






450 vizualizari 21 Mar 2026 14:34 Mulți câmpineni au fost la Ziua Porților Deschise la creșa din cartierul Voila

Mulți câmpineni au fost la Ziua Porților Deschise la creșa din cartierul Voila

Inițiativa administrației locale de a organiza o zi a porților deschise la creșa din cartierul Voila s-a bucurat de succes, muți câmpineni venind să vadă, practic, cea mai nouă realizare a administrației câmpinene.

citeste mai mult
533 vizualizari 21 Mar 2026 10:50 În sfârșit, a fost montată pasarela peste DN1 de la Bănești

În sfârșit, a fost montată pasarela peste DN1 de la Bănești

Au trecut aproape 14 luni de la deterioarea pasarelei pietonale peste DN1 de la Bănești până când, într-un final, CNAIR să monteze noua pasarelă.

citeste mai mult
1800 vizualizari 20 Mar 2026 20:33 Un copil de 10 ani și-a pierdut viața într-un accident pe o șosea din Prahova

Un copil de 10 ani și-a pierdut viața într-un accident pe o șosea din Prahova

Pe DN1B, pe raza localității Ceptura, a avut loc un accident rutier, între un autotren încărcat cu paleți și un autoturism.

citeste mai mult
647 vizualizari 20 Mar 2026 14:40 Un tânăr de 22 ani a părăsit și incendiat imobilul stabilit pentru măsura arestului la domiciliu

Un tânăr de 22 ani a părăsit și incendiat imobilul stabilit pentru măsura arestului la domiciliu

Ca urmare a activităților operative și de cercetare penală desfășurate cu promptitudine de polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Câmpina, sub coordonarea procurorului de caz, a fost documentată activitatea infracțională a unui tânăr în vârstă de 22 ani, cercetat pentru săvârșirea infracțiunilor de evadare și distrugere.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2026 Câmpina TV