Pentru anul 2020, CâmpinaTV.ro v-a pregătit un nou serial - o prezentare a evenimentelor care au avut loc în Câmpina de-a lungul timpului, în fiecare zi a anului. O altfel de prezentare a istoriei localității. Nu avem pretenția că vom reuși să "prindem" toate evenimentele în acest demers strict jurnalistic, este imposibil acest lucru, totuși vom încerca să vă aducem în atenție informații interesante despre oameni și fapte din Câmpina noastră dragă.
7 august...
1932 – Societatea locală de vânătoare ”Cerbul” organiza în Parcul ”Istrati” din Câmpina o serbare câmpenească în stil vânătoresc, din care nu au lipsit tragerile la tir și alergările de fond și de viteză.
1936 – Deținutul Nicolae Ceaușescu era transferat de la penitenciarul Brașov la Doftana. (foto - Nicolae Ceaușescu în anul 1936)
1999 – Avea loc pe stadionul Poiana un meci în Divizia B, Poiana Câmpina – Laminorul Roman 1-4. Antrenorul poienarilor, Constantin Roșu, era demis după acest joc. Unicul marcator al echipei Poiana a fost Rupedeal, iar arbitrul jocului a fost timișoreanul Tiberiu Lajos.
2010 – Atletul George Călinoiu (antrenor Nicolae Pavel, legitimat la CSS ”Constantin Istrati” Câmpina) câștiga titlul de campion național la aruncarea suliței, categoria junuiori I, cu o performanță de 61,16m.
(Pentru documentarea acestui serial cu date din istoria Câmpinei am folosit mai multe surse - de la monografiile lui Stoica Teodorescu și Silviu Dan Cratochvil, la alte volume despre istoria Câmpinei ale unor autori precum Alin Ciupală, Șerban Băleanu, Eduard Iosifescu, Ion Șovăială, Simona Luncașu, Marian Dulă și până la diverse articole de presă.)
Duminică, după orele prânzului, echipa câmpineană Muscelul a poposit pe cocheta arenă de la Strejnic, unde juca pe vremuri Conpet-ul în Liga a 3-a.
Tricolorul Breaza a reușit o victorie spectaculoasă, pe un teren greu, în fața unei formații care va face multe victime în această serie.
Continuăm împreună cu Agenția Matos Imobiliare Câmpina prezentarea unor aspecte importante pentru orice persoană implicată într-o tranzacție imobiliară. Și vom discuta despre o problemă esențială în alegerea proprietății: ce primează prețul sau locația?
Asociația Câmpina Curată a sesizat mai multe instituții ale statului cu privire la depozitarea unor mari cantități de deșeuri provenite din construcții (demolări) pe Strada Fabricii din municipiul Câmpina.