CONTACT

Polițiștii rutieri au aplicat în week-end 571 sancțiuni contravenționale însumând peste 190.000 lei

- Actualitate -

Polițiștii rutieri au aplicat în week-end 571 sancțiuni contravenționale însumând peste 190.000 lei

În week-end-ul care s-a încheiat, polițiștii rutieri din Prahova au acționat pentru prevenirea accidentelor rutiere, fiind vizați conducătorii auto care depășesc viteza legală. În cadrul acțiunii au fost efectuate 656 testări cu aparatul etilotest și au fost controlate 700 de autovehicule, fiind aplicate 571 sancțiuni contravenționale însumând peste 190.000 lei.

Dintre cele 571 sancțiuni, 491 de contravenții au fost pentru nerespectarea limitei legale de viteză, iar pentru zece conducători auto s-a impus suspendarea dreptului de a conduce pe o perioadă de 90 de zile, pentru că au depășit limita legală de viteză cu mai mult de 50km/h. Și cei care nu necesită permis de conducere au fost sancționați în cadrul acestei acțiuni. Este vorba de 37 de bicicliști, care au încălcat regulile de circulație, cei mai mulți dintre ei fiind sancționați pentru consum de alcool. Dar au fost și conducători auto depistați în trafic după ce au consumat băuturi alcoolice. 19 conducători auto au rămas fără permis din acest motiv, recordul fiind deținut de un șofer depistat pe Șoseaua Vestului din Ploiești, duminică dimineață, cu o alcoolemie de 1,07 mg/l alcool pur în aerul expirat.

(Foto - IJP Prahova)


01 Jul 2019 12:59 3753 vizualizari


Comentarii






1127 vizualizari 14 Apr 2026 09:50 Adio centru de urgențe la Spitalul Municipal Câmpina! În proiectul de buget sunt

Adio centru de urgențe la Spitalul Municipal Câmpina! În proiectul de buget sunt

Eliberarea terenului pe care s-a aflat cinematograful din Câmpina a dat speranțe multora că Spitalul Municipal va putea accesa acum fonduri europene pentru realizarea unui Centru de Primiri Urgențe ultramodern.

citeste mai mult
444 vizualizari 14 Apr 2026 08:48 Curățenia dinaintea Sărbătorilor Pascale a scos la iveală... altă mizerie și focare de infecție!

Curățenia dinaintea Sărbătorilor Pascale a scos la iveală... altă mizerie și focare de infecție!

În zona cunoscută de câmpineni sub numele „La linie”, înaintea Sărbătorilor Pascale s-a făcut curățenie, o acțiune ceva mai amplă realizată de administrația locală.

citeste mai mult
651 vizualizari 11 Apr 2026 15:08 Un brezean s-a ales cu dosar penal după ce a condus un autoturism neînmatriculat

Un brezean s-a ales cu dosar penal după ce a condus un autoturism neînmatriculat

Vineri, 10 aprilie, în jurul orei 21.00, polițiștii din Breaza au oprit pentru control un autoturism care circula pe Aleea Parcului.

citeste mai mult
1835 vizualizari 11 Apr 2026 13:24 David Alexandru Pleșa, de la Colegiul Național „Nicolae Grigorescu” Câmpina, a câștigat locul al treilea la Olimpiada Națională la Geografie

David Alexandru Pleșa, de la Colegiul Național „Nicolae Grigorescu” Câmpina, a câștigat locul al treilea la Olimpiada Națională la Geografie

În perioada 5-10 aprilie, la Hunedoara s-a desfășurat a 44-a ediție a Olimpiadei Naționale la Geografie.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2026 Câmpina TV