Traficul este restricționat pe drumul județean 102 I, la km 34+200m, la ieșirea din comuna Valea Doftanei spre județul Brașov din cauza unei alunecări de teren care a afectat o porțiune din carosabil. S-a creat o crăpătură aproape de axul drumului, pe o lungime de aproximativ 30 de metri, cu o denivelare între 10 și 50 cm.
Potrivit informațiilor furnizate de Inspectoratul Județean de Poliție Prahova, în zonă se circulă pe o singură bandă de mers, iar un echipaj de poliție se află la fața locului și nu permite accesul traficului greu. Poliția a solicitat Consiliului Județean, administratorul drumului, instituirea de urgență a unei restricții de tonaj. Alunecarea de teren s-a produs în urma ploilor abundente din ultima perioadă.
(Foto cu caracter ilustrativ)

În condițiile în care HidroPrahova intervenea deja pe Strada Maramureșului, oprind apa în zonă, a mai apărut o avarie majoră și pe Strada Orizotnului.

În fața unei avalanșe de nemulumiri legate de felul în care se derulează proiectul cu fonduri europene al HidroPrahova privind reabilitarea și extinderea rețelei de apă și canalizare, nemulțumiri ajunse și în Consiliul Local, primarul Irina Nistor a ținut să facă o serie de precizări.

Pe 20 iulie, la Tribunalul Prahova au fost înregistrate două cereri privind litigii de muncă.

Pe perioada lucrărilor anunțate și care au dus la impunerea de restricții de trafic pe Strada Maramureș. s-a decis suspendarea sensului unic de pe Strada Sondei.