482 de zile au trecut de când s-a dat ordinul de începere a lucrărilor pentru modernizarea Parcului de la Soldat, rămas între timp și fără... Soldat. Lucrarea ar fi trebuit să fie finalizată în termen de 120 de zile și probabil că va rămâne un exemplu negativ de referință pentru investițiile din Câmpina. Luni, 19 august, în Parcul de la Soldat nu era nici picior de muncitor, asta în condițiile în care mai sunt unele lucruri de făcut, iar recepția lucrării evident că nu a fost realizată.
Cel mai recent lucru care s-a întâmplat în Parcul de la Soldat a fost mutarea barăcii care i-a găzduit pe puținii muncitori ce au lucrat aici. Au trecut multe zile de când însuși viceprimarul municipiului Câmpina, Adrian Pițigoi, spunea în plenul ședinței Consiliului Local din 25 iulie că mai este o problemă de zile ("două-trei, maxim o săptămână") și își manifesta speranța că până la ședința Consilului Local de la finalul lunii august se va realiza recepția lucrării. O lucrare pe seama căreia chiar și consilierii locali au ajuns să glumească, deși nu e de glumă, întrebând unde va fi sărbătorită în acest an Ziua Națională, dacă parcul nu e gata...
În momentul de față ar mai fi de montat un stâlp de iluminat pe locul unde s-a aflat baraca muncitorilor, de montat balustrada din dreptul fiecărei rampe pentru accesul persoanelor cu dizabilități și de pus la punct toate detaliile referitoare la fântână pavimentală și la aspersoarele de pe spațiul verde. Nu ar mai fi mare lucru de făcut, dar la ritmul în care s-a lucrat la acest parc, probabil că va trece și luna august fără recepția lucrării, poate chiar și septembrie. Reprezentanții Primăriei Câmpina ne-au asigurat că penalitățile curg în continuare și că ultima factură către constructor nu a fost încă achitată și nici nu va fi până la finalizarea investiției. Vă reamintim că modernizarea Parcului de la Soldat este realizată de societatea Construct Edil SRL din localitatea Câmpineanca, județul Vrancea, iar valoarea lucrării este de 1.682.780 lei.

După ce am publicat materialul prcedent în care semnalam prezența la Valea Doftanei a unei ursoaice și a celor trei pui ai ei, au fost unii care au pus sub semnul îndoielii veridicitatea imaginilor.

În mai multe zone din comuna Valea Doftanei, oamenii au raportat apariția unor urși, chiar a unei ursoaice cu pui.

Polițiștii rutieri din Câmpina au fost sesizați, la data de 24 iunie 2026, cu privire la producerea unui accident rutier pe Drumul Județean 100E (strada Proviței), în localitatea Poiana Câmpina spre Provița de Jos.

Consiliul Local Câmpina a început de mai mulți ani să aprobe hotărâri de supraimpozitare a unor imobile - clădiri și terenuri, care sunt foarte degradate, sunt pline de mizerie și au un aspect dezolant.