Președintele Klaus Iohannis a declarat joi seară că ”în cursul zilei de vineri va fi anunțată de specialiști o nouă condiție pentru derularea cursurilor cu prezența fizică a elevilor - un prag de vaccinare a personalului”.
Ulterior, ministrul Eudcației, Sorin Câmpceanu, a venit cu o serie de precizări: ”în urma discuțiilor cu specialiștii din INSP și DSP, s-a conturat un prag de vaccinare a personalului de 60%. O decizie finală va fi luată vineri, la ora 10, când se va da un ordin comun în acest sens. Din estimările nostre, pe baza datelor din urmă cu o săptămână, 54% dintre școlile și grădinițele din țară se încadrau în acest prag”. De asemenea, ministrul Câmpeanu a mai adăugat că ”celelalte restricții își păstrează valabilitatea - la apariția unui caz de COVID se suspendă cursurile în format fizic în clasa respectivă, iar dacă mai mult de jumătate din clase sunt în această situație toată școala trece în online”.

Sistemul sanitar are destule probleme, una dintre cele despre care a vorbit recent ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, fiind cea a "medicilor care lucrează în spitale de stat, dar care pleacă la ora 11.00 de la spitalul public la cabinetul privat şi, de cele mai multe ori, împreună cu pacientul". Acestora le vor fi desfăcute contractele de muncă.

Podul de la Zorile, dintre municipiul Câmpina și comuna Telega, se află într-o stare avansată de degradare, problemă despre care noi am mai scris, ultima dată chiar la finalul anului trecut.

Cerșetori au fost tot timpul în Câmpina. La fel ca în majoritatea orașelor din România...

Până la data de 12 februarie trebuiau depuse ofertele de către cei interesați de licitația privind celebrul autoturism Opel Insignia al Primăriei Câmpina.