CONTACT

A început modernizarea celor 22 de străzi și alei din Bănești, pentru care s-au obținut fonduri europene de un milion euro

- Actualitate -

A început modernizarea celor 22 de străzi și alei din Bănești, pentru care s-au obținut fonduri europene de un milion euro

Este vorba, în total, de asfaltarea a 8 km de străzi și alei, inclusiv ulițe pe care nu a existat niciodată asfalt, ci doar pământ sau balastru. Este un proiect amplu, pentru care Primăria Bănești a obținut finanțare de un milion de euro în cadrul PNDR 2014-2020. Lucrările au început în urmă cu aproximativ două săptămâni și se vor desfășura pe tronsoane de drum.

După cum a precizat primarul comunei Bănești, Gheorghe Stoica, printre străzile care vor fi modernizate se numără Cimitirului, Cătin, Urletei, Drumul Mare, Soarelui, Stadionului, dar și străduțe secundare acestora. Licitația pentru modernizarea străzilor a fost câștigată de societatea Roni Civil Interoute SRL Băicoi cu prețul de 2,85 milioane lei fără TVA. Precizăm faptul că pe unele dintre străzile incluse în acest proiect de modernizare nu s-au finalizat, încă, lucrările de canalizare derulate prin HidroPrahova. În aceste cazuri, asfaltarea se va realiza după finalizarea lucrărilor de canalizare.


14 Aug 2017 11:43 6515 vizualizari


Comentarii






Vremea
https://trafic.ro/registersite/b3952e459b72419187c0c3eec5e715d7
http://www.spitalcampina.ro/
http://floricon.ro/
https://elstargroup.ro/
30zile7zileCele mai citite
Ultimele comentarii
392 vizualizari 09 Apr 2026 14:27 Corecții de peste 430.000 lei pentru lucrările de creștere a eficienței energetice de la Spitalul Municipal Câmpina

Corecții de peste 430.000 lei pentru lucrările de creștere a eficienței energetice de la Spitalul Municipal Câmpina

În cadrul unei declarații de presă susținută la sediul Primăriei Câmpina, primarul Irina Nistor a prezentat situația corecțiilor aplicate de organismele de control al lucrărilor cu fonduri europene, în valoare totală de peste 431.000 lei.

citeste mai mult
1582 vizualizari 08 Apr 2026 15:33 Pe drumul Câmpina - Valea Doftanei, la un pas de o tragedie

Pe drumul Câmpina - Valea Doftanei, la un pas de o tragedie

Un cititor CâmpinaTV.ro ne-a transmis un scurt filmuleț realizat de o cameră de bord, în dimineața zilei de marți, 7 aprilie.

citeste mai mult
751 vizualizari 08 Apr 2026 12:44 Trotuar blocat cu mașini în centrul Câmpinei

Trotuar blocat cu mașini în centrul Câmpinei

Un cititor CâmpinaTV.ro ne-a transmis o imagine surprinsă în această dimineață pe un trotuar din zona centrală a Câmpinei, pe Strada Mihail Kogălniceanu.

citeste mai mult
619 vizualizari 08 Apr 2026 10:32 Incendiu la Măgureni. O gospodărie și 600mp de vegetație au fost mistuite de flăcări

Incendiu la Măgureni. O gospodărie și 600mp de vegetație au fost mistuite de flăcări

Incendiu produs în această dimineață într-o gospodărie din comuna Măgureni, sat Lunca Prahovei. 

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2026 Câmpina TV